Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínské muzeum se hlásí k počátkům zrodu CHKO Poodří

V čem spočívá jedinečnost Poodří a proč je tato krajina v České republice unikátní. To prozradí výstava v Muzeu Novojičínska. Věnovaná je právě 30. výročí vzniku Chráněné krajinné oblasti Poodří.

Zhruba 70 exponátů ptáků a savců, které lze v dnešní době zpozorovat v Poodří, prezentuje nová výstava v Muzeu Novojičínska. Je společným dílem muzea, Agentury ochrany přírody a krajiny a Správy Chráněné krajinné oblasti Poodří. Věnována je totiž právě 30. výročí vzniku této chráněné oblasti.

Markéta Machová, Muzeum Novojičínska: “Dnešní Muzeum Novojičínska bylo kdysi dávno Okresním vlastivědným muzeem, a právě před 46 lety pracovníci přírodovědného oddělení, vůbec tuto myšlenku nějak vyslovili a vlastně iniciovali vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Poodří.”
Zbyněk Sovík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Chtěli jsme opravdu lidem ukázat, že to Poodří je jedinečné, zajímavé, unikátní. Většina chráněných krajinných oblastí republice je v horských nebo skalních oblastech, v podstatě nížinné jsou pouze tři. A jediné Poodří se nachází celé v nivě řeky.”

Autoři pojmenovali výstavu Krajina Oderské nivy. Obsahuje preparáty běžných i vzácnějších živočichů Poodří ze sbírek Muzea Novojičínska, Slezského zemského muzea v Opavě a Muzea Beskyd Frýdek-Místek.

Markéta Machová, Muzeum Novojičínska: “Máme tady preparáty, které jsou z roku 2017, třeba bobr evropský, ale jsou tady i preparáty ptáků, které preparoval občan Nového Jičína, Josef Talský, a ty jsou z období přelomu 19. a 20. století.”

Prezentace Poodří bude v Muzeu Novojičínska k vidění do května příštího roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyJaroslav Starůstka - pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Moravskoslezské energetické centrum, příspěvková organizace - NJ
Nový Jičín
od 23 390 do 34 370 Kč/měsíc

Detail

LXM Group a. s. - Moravskoslezský kraj
Nový Jičín
od 29 000 do 31 000 Kč/měsíc

Detail