Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studené jaro nepřálo medu, teplý podzim podpořil varroázu

Včelaři už mají svá včelstva připravena na zimu, dalším důležitým krokem právě v tomto období jejich přeléčení proti varroáze. Ta letos postihla i jedno z včelstev, které chová město Nový Jičín.

Letošní rok nebyl pro včelaře ideální. Studené jaro zapříčinilo menší snůšku medu, příliš teplý podzim zase podporoval šíření varroázy. Pocítily to také včely, které chová město Nový Jičín.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: “V současné době máme pět včelstev ve velmi dobré kondici připravené na zimu, dvě včelstva jsou slabší a jedno uhynulo. Byla veliká reinvaze kleštíka Varroa destructor v průběhu měsíce září až října, protože byl velmi teplý podzim.”

Včelař Miroslav Škvarek nyní ošetřuje jako prevenci proti varroáze nejen svá včelstva, ale pomáhá i s těmi městskými. Nový Jičín jako chovatel je i členem Českého svazu včelařů.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “V případě, kdy se léčí v jednu dobu, jedním léčivem všechny včelstva v organizaci, je větší předpoklad pro to, že nákaza varroy postupuje daleko pomaleji a daří se vám ji tlumit.”

Spokojeni letos nejsou včelaři se snůškou medu, byla zhruba třetinová oproti běžné produkci.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: ”To jaro bylo takové chladné právě v období, kdy kvetly stromy a začala kvést další květiny.”

Z těch sedmi městských včelstev se podařilo vytočit asi 120 kilogramů medu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy