Členem Národní sítě Zdravých měst je Nový Jičín od roku 2015. Z nováčka se postupně vypracoval mezi ty zkušenější a 10. až 12. listopadu hostil Podzimní školu Zdravých měst. Zúčastnili se jí zástupci 70 sídel.
Jitka Boušková, Národní síť Zdravých měst ČR: “My jsme rádi, že se konečně po roce a půl podařilo, že se setkáváme, standardně tato škola probíhá třikrát ročně. Sjíždí se zástupci měst, obcí a regionu z celé republiky, jak úředníci, koordinátoři Zdravého města, tak i starostové a místostarostové. Cílem je, aby se potkali, nasdíleli si dobrou praxi v tématech, jak zapojovat veřejnost, jaké dělají osvětové kampaně k udržitelnému rozvoji a nebo jak to město řídit.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Program se skládá ze dvou částí, jednak je to taková vzájemná inspirace v příkladech dobré praxe, kdy města prezentují nějaké projekty nebo aktivity, které považují za zajímavé a prospěšné. Zítra a pozítří budou probíhat školení pro úředníky a pro politiky, aby se ve své práci mohli zdokonalovat.”
Jan Krkoška (ANO 2011), náměstek hejtmana MSK: “My se budeme v Novém Jičína bavit a informovat o projektech, které můžeme sdílet napříč celou Českou republikou. Ty nápady, které vznikly třeba v Moravskoslezském kraji, mohou jít dál a nebo naopak.”
Zdravá města spojuje především myšlenka kvalitnějšího života občanů, a také rozvoj komunikace s veřejností. Proto Nový Jičín jako příklad dobré praxe prezentoval na hlavní konferenci fungování svého participativního rozpočtu, prostřednictvím kterého lidé rozhodují o menších projektech ve městě, a konkrétně jeho využití i v evropském projektu studentů Mendelovy střední školy. Naopak inspirativní pro město by podle Ondřeje Syrovátky mohl být přednáškový blok o energetice.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jak ušetřit, jakým způsobem dělat tu energetickou politiku úsporněji. Tam věříme, že se něco přiučíme. A také je tam taková sekce pro politiky, jak ty věci, které realizují v rámci Zdravého města, mohou využít pro svou politickou práci a jak to prezentovat na veřejnosti.”
Jitka Boušková, Národní síť Zdravých měst ČR: “My Nový Jičín sledujeme dlouhodobě, takže vím, že se tady velice dobře daří podpoře cyklistické dopravy, plánování s veřejností, hodně se tady pracuje s dětmi a s mládeží, což je téma, které národní síť hodně zajímá. Takže jsme rádi, že můžeme Nový Jičín ukázat i těm vzdálenějším městům, jako je Ústí nad Labem nebo Liberec, takže je to dobrá propagace města.”
Účastníci setkání si mohli prohlédnout Nový Jičín v rámci komentované prohlídky, vydat se na Svinec a Skalky nebo do expozic Návštěvnického centra a Žerotínského zámku.