To byl letošní galavečer s vyhlášením ankety Sportovec roku 2024 Moravskoslezského kraje. Jedním z oceněných byl právě Richard Pavel ze Studénky, kterému byla ve dvou a půl letech zjištěna oboustranná nedoslýchavost. To mu ale nijak nebránilo v tom, aby se stal golfistou, českým reprezentantem se světovými úspěchy.
Richard Pavel, golfista: “Byla to velká čest, jsem nadšený a je to motivace pokračovat v tom dál.”
Richard Pavel se ke golfu dostal v deseti letech, do té doby byl jeho prioritním sportem tenis, který hrával na kurtech ve Studénce. Výměna tenisové rakety za golfovou hůl proběhla velmi spontánně.
Richard Pavel, golfista: “Díval jsem se televizi, viděl jsem tam golf, ten se mi strašně zalíbil, řekl jsme to rodičům a chtěl jsem to zkusit.”
Jaroslav Pavel, otec Richarda: “Zničehonic začal na zahradě florbalovou hokejkou mlátit do míčků, řekl jsem, že takhle se florbal nehraje, a on řekl, ne, ne, to je golf, já jsem to viděl v televizi, strašně se mi to líbí a chtěl bych to zkusit. Takhle začal.”
O pět let později, v 15 letech, reprezentoval Českou republiku, na deaflympiádě v Brazílii skončil na děleném 5. místě. V loňském roce se zúčastnil v Austrálii mistrovství světa neslyšících. V kategorii muži se umístil na 7. místě, mezi juniory vybojoval 3. místo. Účastní se ovšem i standardních soutěží.
Richard Pavel, golfista: “Konkurence je tam opravdu velká, většinou jsem v TOP 20 a někdy dosáhnu i na vítězství. Právě z dva týdny jedu do Brna, kde budu mít první turnaj se slyšícíma a tak je to o velké konkurenci.”
Richard Pavel, golfista: “Momentálně trénuji v Třinci a na Ostravici, rozvrh hodin mám podle turnajů, někdy hraju i třicet hodin týdně. Musím trénovat všechno, abych měl všechno vyladěné, techniku, putting i chipping, a hlavně i to myšlení, abych byl v klidu.”
Jeho současný golfový handicap je + 0,4, cílem je posunout jeho hodnotu pod nulu.
Richard Pavel, golfista: “Zkusit to dotáhnout , co nejdál, klidně být i profík, případně trenér. Je to kreativní sport, musíte hodně přemýšlet, vytvářet rány, typ rány a dosáhnout nejlepšího výsledku.”
Jaroslav Pavel, otec Richarda: “Tak samozřejmě, že jsme na něj pyšní. V podstatě je mezi těmi neslyšícími světová špička. I když má teprve osmnáct let, myslím si, že se ho ti Kanaďané a Němci bojí, že jednou určitě bude lepší než oni.”
Podpora rodiny a vstřícnost střední školy, kterou studuje v Ostravě, jsou nedílnou součástí Richardova úspěchu. Hlavní metou letošního roku je listopadová světová soutěž neslyšících sportovců deaflympiáda v Japonsku.