Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava může být vzorem prevence bezdomovectví. Program sociálního bydlení je úspěšný

Ostrava-město |

Ostrava může být vzorem v řešení prevence bezdomovectví. V minulých letech spustila program sociálního bydlení a tento projekt je velmi úspěšný. Ještě déle se na tuto problematiku zaměřuje Armáda spásy, která uspořádala na ostravském magistrátu setkání odborníků na toto téma.

Program Prevence bezdomovectví Armády spásy a projekt sociálního bydlení v Ostravě má stejný cíl – zabránit ztrátě bydlení a podporovat osoby ohrožené bezdomovectvím. Pomoc směřuje hlavně na lidi, kteří bydlet chtějí, ale mají existenční problémy. Dostat nějakého typického bezdomovce z ulice je v tomto případě spíš bonus navíc.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Problém sociálního bydlení nebo klientely pro sociální bydlení se týká lidí, kteří jsou na ubytovně, v soukromém drahém nájmu, kteří májí problémy s tím, aby si zajistili bydlení a chtějí bydlet."

Ostrava se tomuto problému intenzivně věnuje od roku 2022, ale Armáda spásy už se prevencí bezdomovectví zabývá 20 let. U této příležitosti uspořádala na ostravském magistrátu setkání odborníků.

Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Armáda spásy obecně má tu nejhustší síť právě v MS kraji a náš kraj tuto síť, ale i Armádu spásy samozřejmě finančně podporuje."
Jana Plačková, oblastní ředitelka Armády spásy MS kraje: "MS kraj se velmi stará a své lidi, včetně těch lidí na okraji společnosti. Kraj, stejně jako vedení různých měst nám velmi vychází vstříc a chtějí tady mít ty služby."

Ostravský projekt sociálního bydlení je hodnocen jako jeden z nejlepších v České republice. Za dobu existence už pomohl několika stovkám lidí a mnozí z nich jsou dnes již zcela samostatní. 

Nahlásit chybu


K tématu

Bydlení především, Frýdek-Místek podporuje projekt Housing First

1. září 2025 15:23 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ztráta bydlení je vždy těžká životní situace. Projekt Housing First Slezské diakonie pomáhá postavit se znovu na vlastní nohy. Ve Frýdku-Místku už díky němu získaly domov desítky lidí a město projekt opět podpoří.

Kontaktní místo pro sociální bydlení čekají změny. Změní se způsob poradenství i výběr

18. listopadu 2025 9:04 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava se už mnoho let zabývá bydlením pro osoby v nouzi a na základě toho vznikl i projekt rozvoje sociálního bydlení s kontaktním místem. Toto řešení se osvědčilo a stalo se inspirací pro nový zákon, který začne fungovat v lednu. Důležité je, že pro občany se toho navenek příliš nemění.

Armáda spásy v Opavě otevřela novou noclehárnu pro ženy. Tu původní zničila zářijová povodeň

14. července 2025 9:43 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě se po loňské ničivé povodni podařilo dokončit důležitý krok v oblasti pomoci lidem bez domova. Armáda spásy slavnostně otevřela novou noclehárnu pro ženy. Moderní a důstojné zázemí vzniklo o pár metrů dál v domečku Šance.


Demolice Slezanky se komplikuje. Testy odhalily výrazně horší stav konstrukce

Dnes 15:12 | Opava | Yvona Fajtová

Havarijní stav Slezanky mění postup její demolice v centru Opavy. Testy totiž ukázaly, že konstrukce budovy je v mnohem horším technickém stavu, než se původně předpokládalo.

Po nálezu stokilové letecké pumy evakuovali na Opavsku 320 lidí, včetně základní školy

Dnes 14:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rozsáhlá evakuace obyvatel, žáků i učitelů ze základní školy a bezpečnostní opatření. Ve Velkých Hošticích na Opavsku vykopali v úterý dopoledne nevybuchlou leteckou pumu o váze 100 kilogramů. O její zneškodnění se postaral policejní pyrotechnik.

Modelfest opět dorazil do Ostravy. ZŠ Jugoslávskou zaplnily nejen modely železnic

Dnes 13:33 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Skoro 2 tisíce návštěvníku si přišly prohlédnout modely železnic a vozů na přehlídku ModelFest v Ostravě-Zábřehu. Akci zde již šestým rokem pořádá Klub železničních modelářů ŽELMO.

Nový konzulát Slovenska posílí spolupráci regionů, honorárním konzulem se stal Rastislav Maďar

V Ostravě začal oficiálně fungovat Honorární konzulát Slovenské republiky. Nové zastoupení má posílit spolupráci mezi Moravskoslezským krajem a Slovenskem a zároveň pomáhat slovenským občanům, kteří v regionu žijí, studují nebo pracují.

Střelbou na rodinný dům v Rychvaldě řešil mladý muž spory

Dnes 13:01 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vystřílel několik kulek na rodinný dům v Rychvaldě, sedl do auta a zmizel. Na místo se sjeli po zuby ozbrojení policisté a začali střelce hledat. Za pár hodin už seděl 25letý mladý muž na policejní služebně a čeká ho obvinění z výtržnictví.

Ostravu čekají dopravní komplikace. Uzavřena bude Rudná a začne demolice mostu na Karolině

Včera 14:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravu čekají další dopravní komplikace. Stavebníci kteří opravují mosty na Rudné ulici potřebují tuto rušnou tepnu úplně uzavřít. Další celkovou uzávěru si vyžádá také stavba nového mostu u Nové Karoliny, ten současný se totiž bude kompletně bourat.

Ptačí budky v Ostravě měly rekordní obsazenost

Dnes 13:24 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Ptačí budky rozmístěné po Ostravě měly v loňském roce nejvyšší obsazenost od zahájení jejich instalace v roce 2021. Ptáci zahnízdili ve 211 z 251 budek a obsadili tak téměř 84 procent z nich. Na Jihu zůstalo z šedesáti budek prázdných pouze 6.

Výzkumníci z Ostravské univerzity testovali manuální zručnost rychvaldských školáků

Dnes 12:15 | Rychvald | Libor Běčák

Žáci ZŠ v Rychvaldě se zúčastnili výzkumu Ostravské univerzity, jehož výsledky budou sloužit jako podklad pro rozvoj technické výchovy v Moravskoslezském kraji.

Rok 2025 byl pro Moravskoslezský kraj opět rekordní z hlediska návštěvnosti

Dnes 10:33 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Moravskoslezský kraj zaznamenal rekordní zájem turistů. V hromadných ubytovacích zařízeních se ubytovalo více než milion návštěvníků, přičemž celková návštěvnost vrostla přibližně o necelých 5 procent oproti předchozímu období.

V karvinských nemocnicích se slavil Mezinárodní den žen, zaměstnankyně obdržely pozornost

Dnes 11:41 | Karviná | Gabriela Stašová

Mezinárodní den žen oslavili také v obou karvinských nemocnicích. Tam všem zaměstnankyním poděkovalo vedení za jejich neustálou snahu, práci a péči, bez které by se toto povolání neobešlo.

DK Poklad přivítal 5. ročník seniorského bálu. Hvězdou večera byl Michal David revival

Dnes 15:27 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Prostory DK Poklad v Ostravě-Porubě zaplnil jarní seniorský bál. I letos byl velmi rychle vyprodaný. Porubští senioři mají o společenská setkání, a hlavně tanec, velký zájem.

Březen patří čtenářům. Bohatý program nabízí i Knihovny města Ostrava

Dnes 13:19 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Knihovna města Ostravy se zapojila do celostátní kampaně Březen – měsíc čtenářů. Po celý měsíc proto její pobočky nabídnou pestrý program plný akcí a aktivit určených čtenářům všech věkových kategorií. Mezi nimi i pobočka na ulici Dr. Martínka v Ostravě-Jihu.

Děti z partnerského Dnipra poznávají náš kraj. V Ostravě navštívili Dolní Vítkovice

Ostrava se snaží všemožně pomoci ukrajinskému Dnipru, které je partnerským městem. V dnešních dnech jsou také proto školáci z válkou zasažené země na zimním pobytovém táboře v Beskydech. Byli ale také na výletě v Ostravě, kde navštívili Dolní Vítkovice.

Dopravu ve Slezské Ostravě zasáhnou dopravní omezení. Uzavřena bude ulice Rudná a Na Karolině

Dopravní komplikace, které se v těchto dnech hrnou na krajskou metropoli zasáhnou z velké části Slezskou Ostravu. Nejprve to bude úplná uzávěra Rudné ulice ve Vítkovicích, která svede dopravu do Kunčic a Hrušova a na ni pak naváže kompletní přestavba mostu přes Ostravici u Nové Karoliny, takže na rok bude nutné mezi Slezskou a Moravskou Ostravou využívat jiné mosty.

První samostatná výstava slezského umělce Milana Lasoty v GVUO

Včera 17:06 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Galerie výtvarného umění v Ostravě představuje tvorbu slezského umělce Milana Lasoty. Autor, který zemřel v roce 1998 ve věku pouhých 43 let, patří k výrazným osobnostem konceptuálního umění regionu. Výstava nabízí nejen jeho známé práce na papíře, ale také objekty a autorský šperk.

Preventisté MPO zamířili s programem mezi předškoláky. Děti nejvíce bavily naučné scénky

Včera 15:30 | Ostrava-město | Jana Lipowská

Preventisté Městské policie Ostrava věnovali první březnový týden dětem z mateřských škol. S programem Bezpečně pro předškoláčky navštívili po celém městě 27 školek.

Ostrava může být vzorem prevence bezdomovectví. Program sociálního bydlení je úspěšný
Vydáno 7. dubna 2025 12:17, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostrava může být vzorem v řešení prevence bezdomovectví. V minulých letech spustila program sociálního bydlení a tento projekt je velmi úspěšný. Ještě déle se na tuto problematiku zaměřuje Armáda spásy, která uspořádala na ostravském magistrátu setkání odborníků na toto téma.

Program Prevence bezdomovectví Armády spásy a projekt sociálního bydlení v Ostravě má stejný cíl – zabránit ztrátě bydlení a podporovat osoby ohrožené bezdomovectvím. Pomoc směřuje hlavně na lidi, kteří bydlet chtějí, ale mají existenční problémy. Dostat nějakého typického bezdomovce z ulice je v tomto případě spíš bonus navíc.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Problém sociálního bydlení nebo klientely pro sociální bydlení se týká lidí, kteří jsou na ubytovně, v soukromém drahém nájmu, kteří májí problémy s tím, aby si zajistili bydlení a chtějí bydlet."

Ostrava se tomuto problému intenzivně věnuje od roku 2022, ale Armáda spásy už se prevencí bezdomovectví zabývá 20 let. U této příležitosti uspořádala na ostravském magistrátu setkání odborníků.

Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Armáda spásy obecně má tu nejhustší síť právě v MS kraji a náš kraj tuto síť, ale i Armádu spásy samozřejmě finančně podporuje."
Jana Plačková, oblastní ředitelka Armády spásy MS kraje: "MS kraj se velmi stará a své lidi, včetně těch lidí na okraji společnosti. Kraj, stejně jako vedení různých měst nám velmi vychází vstříc a chtějí tady mít ty služby."

Ostravský projekt sociálního bydlení je hodnocen jako jeden z nejlepších v České republice. Za dobu existence už pomohl několika stovkám lidí a mnozí z nich jsou dnes již zcela samostatní. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000048105/ostrava-muze-byt-vzorem-prevence-bezdomovectvi-program-socialniho-bydleni-je-uspesny