Plocha zhruba 13 x 7 metrů - to je prostor, ve kterém absolvují hodiny tělesné výchovy děti z prvního stupně Základní školy Tyršova. Starší děti chodí do haly v areálu stadionu, učitelé tělocviku tuto trasu denně absolvují několikrát. O stavbě nové tělocvičny tu hovoří dvacet let.
Gustav Žídek, učitel tělesné výchovy ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Výuka tělesné výchovy probíhá ve dvouhodinovkách, děti druhého stupně docházejí na halu ABC, čímž vlastně tou cestou, tím přesunem, ztrácejí 20 minut tam, 20 minut zpět, takže toho času na samotnou výuku je daleko méně, než by bylo, kdyby ta tělocvična stála. Takže my jako tělocvikáři to vítáme ze všech stran, jednak více času pohybu pro děti, a taky lepší pracovní podmínky pro tělocvikáře.”
Magda Trávníčková, ředitelka ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Po devatenácti letech ve funkci ředitelky školy odcházím do důchodu s dobrým pocitem, že se konečně podařilo prosadit stavbu tělocvičny pro Tyršovku. Děkuji samozřejmě i rodičům, kteří nám pomohli s prosazením tohoto záměru. Můj předchůdce, pan ředitel Hajda, měl v roce 2005 připravený plány, bohužel, škola je stará a bylo potřeba během let jiné financování, to znamená, opravila se střecha, fasáda, proběhla výměna oken, postavili se nové šatny, takže po celou tu dobu vlastně se nenašly finance na stavbu nové tělocvičny.”
Letos rada města rozhodla, že stavba nové tělocvičny u této školy dostává zelenou. Diskutovala také ještě o tom, zda nejít do větší haly, ale vzhledem ke stísněnému prostoru a velkým finančním nákladům posvětila variantu 24 x 15 metrů.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Momentálně je tedy radou schválena studie, bude se zadávat projektová dokumentace, která by měla být zpracována během tohoto a příštího roku, a následně, pokud budou finance, tak by mohla být zahájena stavba. Předpokládané náklady jsou asi 98 milionů korun.”
Ondřej Kafka, Ateliér MOAD Nový Jičín: “Na této vizualizaci je vidět vstup z ulice Derkova, kde vidíme hlavní benefit našeho přístupu k návrhu, kde bezbariérově vstupujeme na rozptylovou plochu, na takový herní předprostor, odkud je bezbariérových vstup do hlavního vstupu do budov Derkova. Tělocvična je tady prezentována jako jednoduchá kostka, kde, aby byla zajištěna interaktivita, aby bylo vidět, jakou funkci ta kostka má, tak ze zadní strany je vidět průhled do herní plochy, která se nachází o patro níže.”
Tělocvična bude mít zelenou střechu. Zpracovatelé studie ovšem neřeší jen samotnou stavbu, ale i využití byť malého prostoru v jejím okolí, ve kterém navrhují zřetelně oddělit plochu pro pohyb dětí a dopravní obslužnost, prostor ozelenit a propojit jej s venkovním hřištěm školy.
Ondřej Kafka, Ateliér MOAD Nový Jičín: “A protože toho místa nemáme moc, tak se snažím stavbu rozvrstvovat vertikálně. To znamená, že do podzemí umisťujeme zázemí tělocvičny, včetně šaten, nad nimi vytváříme venkovní volný rozptylový prostor a na střechu tělocvičny umisťujeme venkovní učebnu.”
K samotné realizaci stavby by mohlo dojít do čtyř let. Město má ovšem v plánu komplexní úpravu prostoru mezi základní školou, knihovnou a katastrálním úřadem. Mělo by tu vzniknout parkoviště, i pro potřeby budoucího kulturního domu v Novém Slunci. Záměr se zásadně nedotýká budovy bývalého Artefaktu na Slovanské ulici.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ano, budova Artefaktu zůstane stát. Je možné, že bude potřeba zbourat část toho zadního traktu. Nicméně ta přední část určitě zůstane stát. Národní památkový ústav avizoval, že by nesouhlasil s tím zbouráním, vzhledem k tomu, že to je ještě v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Jedna z úvah, kterou se také zabýváme, je i ta, že by do budoucna ta budova Slovanské 3 mohla být využita pro samotnou školu.”