Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vize tělocvičny Tyršovy školy už má reálné obrysy, stát by mohla do čtyř let

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola na Tyršově ulici snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

Plocha zhruba 13 x 7 metrů - to je prostor, ve kterém absolvují hodiny tělesné výchovy děti z prvního stupně Základní školy Tyršova. Starší děti chodí do haly v areálu stadionu, učitelé tělocviku tuto trasu denně absolvují několikrát. O stavbě nové tělocvičny tu hovoří dvacet let.

Gustav Žídek, učitel tělesné výchovy ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Výuka tělesné výchovy probíhá ve dvouhodinovkách, děti druhého stupně docházejí na halu ABC, čímž vlastně tou cestou, tím přesunem, ztrácejí 20 minut tam, 20 minut zpět, takže toho času na samotnou výuku je daleko méně, než by bylo, kdyby ta tělocvična stála. Takže my jako tělocvikáři to vítáme ze všech stran, jednak více času pohybu pro děti, a taky lepší pracovní podmínky pro tělocvikáře.”
Magda Trávníčková, ředitelka ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Po devatenácti letech ve funkci ředitelky školy odcházím do důchodu s dobrým pocitem, že se konečně podařilo prosadit stavbu tělocvičny pro Tyršovku. Děkuji samozřejmě i rodičům, kteří nám pomohli s prosazením tohoto záměru. Můj předchůdce, pan ředitel Hajda, měl v roce 2005 připravený plány, bohužel, škola je stará a bylo potřeba během let jiné financování, to znamená, opravila se střecha, fasáda, proběhla výměna oken, postavili se nové šatny, takže po celou tu dobu vlastně se nenašly finance na stavbu nové tělocvičny.”

Letos rada města rozhodla, že stavba nové tělocvičny u této školy dostává zelenou. Diskutovala také ještě o tom, zda nejít do větší haly, ale vzhledem ke stísněnému prostoru a velkým finančním nákladům posvětila variantu 24 x 15 metrů.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Momentálně je tedy radou schválena studie, bude se zadávat projektová dokumentace, která by měla být zpracována během tohoto a příštího roku, a následně, pokud budou finance, tak by mohla být zahájena stavba. Předpokládané náklady jsou asi 98 milionů korun.”
Ondřej Kafka, Ateliér MOAD Nový Jičín: “Na této vizualizaci je vidět vstup z ulice Derkova, kde vidíme hlavní benefit našeho přístupu k návrhu, kde bezbariérově vstupujeme na rozptylovou plochu, na takový herní předprostor, odkud je bezbariérových vstup do hlavního vstupu do budov Derkova. Tělocvična je tady prezentována jako jednoduchá kostka, kde, aby byla zajištěna interaktivita, aby bylo vidět, jakou funkci ta kostka má, tak ze zadní strany je vidět průhled do herní plochy, která se nachází o patro níže.”

Tělocvična bude mít zelenou střechu. Zpracovatelé studie ovšem neřeší jen samotnou stavbu, ale i využití byť malého prostoru v jejím okolí, ve kterém navrhují zřetelně oddělit plochu pro pohyb dětí a dopravní obslužnost, prostor ozelenit a propojit jej s venkovním hřištěm školy.

Ondřej Kafka, Ateliér MOAD Nový Jičín: “A protože toho místa nemáme moc, tak se snažím stavbu rozvrstvovat vertikálně. To znamená, že do podzemí umisťujeme zázemí tělocvičny, včetně šaten, nad nimi vytváříme venkovní volný rozptylový prostor a na střechu tělocvičny umisťujeme venkovní učebnu.”

K samotné realizaci stavby by mohlo dojít do čtyř let. Město má ovšem v plánu komplexní úpravu prostoru mezi základní školou, knihovnou a katastrálním úřadem. Mělo by tu vzniknout parkoviště, i pro potřeby budoucího kulturního domu v Novém Slunci. Záměr se zásadně nedotýká budovy bývalého Artefaktu na Slovanské ulici.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ano, budova Artefaktu zůstane stát. Je možné, že bude potřeba zbourat část toho zadního traktu. Nicméně ta přední část určitě zůstane stát. Národní památkový ústav avizoval, že by nesouhlasil s tím zbouráním, vzhledem k tomu, že to je ještě v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Jedna z úvah, kterou se také zabýváme, je i ta, že by do budoucna ta budova Slovanské 3 mohla být využita pro samotnou školu.”
Nahlásit chybu


K tématu

Novojičínská “Tyršovka” prosadila stavbu nové tělocvičny

Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola Tyršova v Novém Jičíně snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

Padlo dogma, na novojičínském náměstí v městské památkové rezervaci porostou stromy

12. října 2023 9:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Kolem kašny na novojičínském náměstí jsou vyhloubeny čtyři díry, do kterých budou umístěny stromy. Konkrétně lípy varšavského typu. Snahu Novojičínských o ozelenění centra na druhý pokus posvětil Národní památkový ústav.

Na náměstí porostou čtyři lípy varšavského typu

12. října 2023 19:02 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Kolem kašny na Masarykově náměstí jsou vyhloubeny čtyři díry, do kterých budou umístěny stromy. Konkrétně lípy varšavského typu. Osvěží centrum a připomenou, že stromy už tu rostly i před zhruba sto lety.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Školáci vyzpovídali pamětníky moderních dějin a doplnili archiv Post Bellum

Čtyři novojičínské základní školy se zapojily do projektu společnosti Post Bellum “Příběhy našich sousedů”. Žáci vyzpovídali pamětníky a z jejich vzpomínek vytvořili rozhlasovou reportáž. Tu prezentovali před publikem v aule radnice.

Poskytnout první pomoc se ve Studénce učily i pětileté děti

Zavázat rozbité koleno, ošetřit popáleninu a další základy první pomoci se v rodinném centru učily děti ve věku od pěti let. Proškolení této jednotky malých záchranářů trvalo téměř dvě hodiny.

Tamburaši zazářili na jarním koncertu v Dělnickém domě

Sál Dělnického domu zaplnili příznivci hudby, která se line z drnkacích nástrojů. Konal se tu tradiční jarní koncert Tamburašského souboru Brač. Ten ve Studénce funguje více než 110 let.

Studénka má tým mladých proškolených záchranářů

Zavázat rozbité koleno, ošetřit popáleninu a další základy první pomoci se v rodinném centru ve Studénce učily děti ve věku od pěti let. Proškolení této jednotky malých záchranářů trvalo téměř dvě hodiny.

Novojičínští školáci doplnili svými reportážemi svědectví paměti národa

Čtyři novojičínské základní školy se zapojily do projektu společnosti Post Bellum “Příběhy našich sousedů”. Žáci vyzpovídali pamětníky moderních dějin a z jejich vzpomínek vytvořili rozhlasovou reportáž. Tu prezentovali v aule radnice.

Rukama restaurátorů prochází další pětice čestných hrobů, je mezi nimi i kulturní památka

22. května 2024 15:46 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Začala druhá etapa sanace čestných hrobů na místním hřbitově. Restaurátorská firma obnoví náhrobky rodin, které v minulosti významně zasáhly do rozvoje města. Mnohé z hrobů jsou zdařilými uměleckými díly.

Vize tělocvičny Tyršovy školy už má reálné obrysy, stát by mohla do čtyř let
Vydáno 22. dubna 2024 12:10, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola na Tyršově ulici snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

Plocha zhruba 13 x 7 metrů - to je prostor, ve kterém absolvují hodiny tělesné výchovy děti z prvního stupně Základní školy Tyršova. Starší děti chodí do haly v areálu stadionu, učitelé tělocviku tuto trasu denně absolvují několikrát. O stavbě nové tělocvičny tu hovoří dvacet let.

Gustav Žídek, učitel tělesné výchovy ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Výuka tělesné výchovy probíhá ve dvouhodinovkách, děti druhého stupně docházejí na halu ABC, čímž vlastně tou cestou, tím přesunem, ztrácejí 20 minut tam, 20 minut zpět, takže toho času na samotnou výuku je daleko méně, než by bylo, kdyby ta tělocvična stála. Takže my jako tělocvikáři to vítáme ze všech stran, jednak více času pohybu pro děti, a taky lepší pracovní podmínky pro tělocvikáře.”
Magda Trávníčková, ředitelka ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Po devatenácti letech ve funkci ředitelky školy odcházím do důchodu s dobrým pocitem, že se konečně podařilo prosadit stavbu tělocvičny pro Tyršovku. Děkuji samozřejmě i rodičům, kteří nám pomohli s prosazením tohoto záměru. Můj předchůdce, pan ředitel Hajda, měl v roce 2005 připravený plány, bohužel, škola je stará a bylo potřeba během let jiné financování, to znamená, opravila se střecha, fasáda, proběhla výměna oken, postavili se nové šatny, takže po celou tu dobu vlastně se nenašly finance na stavbu nové tělocvičny.”

Letos rada města rozhodla, že stavba nové tělocvičny u této školy dostává zelenou. Diskutovala také ještě o tom, zda nejít do větší haly, ale vzhledem ke stísněnému prostoru a velkým finančním nákladům posvětila variantu 24 x 15 metrů.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Momentálně je tedy radou schválena studie, bude se zadávat projektová dokumentace, která by měla být zpracována během tohoto a příštího roku, a následně, pokud budou finance, tak by mohla být zahájena stavba. Předpokládané náklady jsou asi 98 milionů korun.”
Ondřej Kafka, Ateliér MOAD Nový Jičín: “Na této vizualizaci je vidět vstup z ulice Derkova, kde vidíme hlavní benefit našeho přístupu k návrhu, kde bezbariérově vstupujeme na rozptylovou plochu, na takový herní předprostor, odkud je bezbariérových vstup do hlavního vstupu do budov Derkova. Tělocvična je tady prezentována jako jednoduchá kostka, kde, aby byla zajištěna interaktivita, aby bylo vidět, jakou funkci ta kostka má, tak ze zadní strany je vidět průhled do herní plochy, která se nachází o patro níže.”

Tělocvična bude mít zelenou střechu. Zpracovatelé studie ovšem neřeší jen samotnou stavbu, ale i využití byť malého prostoru v jejím okolí, ve kterém navrhují zřetelně oddělit plochu pro pohyb dětí a dopravní obslužnost, prostor ozelenit a propojit jej s venkovním hřištěm školy.

Ondřej Kafka, Ateliér MOAD Nový Jičín: “A protože toho místa nemáme moc, tak se snažím stavbu rozvrstvovat vertikálně. To znamená, že do podzemí umisťujeme zázemí tělocvičny, včetně šaten, nad nimi vytváříme venkovní volný rozptylový prostor a na střechu tělocvičny umisťujeme venkovní učebnu.”

K samotné realizaci stavby by mohlo dojít do čtyř let. Město má ovšem v plánu komplexní úpravu prostoru mezi základní školou, knihovnou a katastrálním úřadem. Mělo by tu vzniknout parkoviště, i pro potřeby budoucího kulturního domu v Novém Slunci. Záměr se zásadně nedotýká budovy bývalého Artefaktu na Slovanské ulici.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ano, budova Artefaktu zůstane stát. Je možné, že bude potřeba zbourat část toho zadního traktu. Nicméně ta přední část určitě zůstane stát. Národní památkový ústav avizoval, že by nesouhlasil s tím zbouráním, vzhledem k tomu, že to je ještě v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Jedna z úvah, kterou se také zabýváme, je i ta, že by do budoucna ta budova Slovanské 3 mohla být využita pro samotnou školu.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000042693/vize-telocvicny-tyrsovy-skoly-uz-ma-realne-obrysy-stat-by-mohla-do-ctyr-let