Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín si pronajal kostelní věž, bude z ní vyhlídka

Nový Jičín |

Věž novojičínského kostela bude zpřístupněna veřejnosti. Než se stane vyhlídkovým místem, bude nutné provést některé stavební úpravy. Nejnáročnější bude přemístit velký zvon.

Možnost takového pohledu na Nový Jičín se za čas naskytne všem lidem, kteří projeví zájem vystoupat na věž farního kostela. Hlavní překážkou, kterou je nutné odstranit, bude přesun zvonů.

    Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Teď se nacházíme v místnosti, kde jsou tři zvony, přičemž ten největší je přímo nad vstupním průchodem. Proto se přesune do druhé části, kde jsou dva menší zvony.”

    Nutné jsou i další zásahy. Třeba přestavba části dřevěného schodiště a instalace ochranné sítě na ochoz věže. Úpravy přijdou na 4,5 milionu korun. Radnice na ně bude žádat dotaci z programu na podporu turismu v česko-polském pohraničí.

    Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Abychom mohli do tohoto objektu investovat a dále jej do budoucna provozovat, bylo nutné zajistit právní titul. Ten jsme vyřešili tak, že jsme uzavřeli s místní farností smlouvu o výpůjčce na dvacet let s účinností od 1. ledna 2024.”

    Stavební práce budou zahájeny v polovině dubna a potrvají čtyři měsíce.

    Výpravy do věže kostela bude organizovat Návštěvnické centrum. Předpokladem je, že ty první se uskuteční v rámci městské slavnost v září.

    Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Na jednu prohlídku se vejde maximálně 10 lidí, kteří při výstupu zdolají 126 schodů a projdou sedmi podlažími."

    Věž kostela je vysoká 66 metrů a je nejvyšší stavbou v centru města.”

    Zpřístupnění věže umožní atraktivní prohlídku město z nejvyššího vyhlídkového bodu městské památkové rezervace

    Nahlásit chybu


    K tématu

    Věž novojičínského kostela by se měla stát součástí stezky rozhleden Silesianka

    28. srpna 2025 12:32 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Věž farního kostela v Novém Jičíně je novou vyhlídkou města. Je nejvyšším bodem městské památkové rezervace, ze kterého je možné do historického centra pohlédnout. Veřejnosti bude zpřístupněna na zářijové slavnosti.

    Nová vyhlídka se veřejnosti otevře na slavnosti, vede na ni 126 schodů

    29. srpna 2025 16:02 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Věž farního kostela je novou vyhlídkou města. Je nejvyšším bodem městské památkové rezervace, ze kterého je možné do historického centra pohlédnout. Veřejnosti bude zpřístupněna na zářijové slavnosti.

    Zvony novojičínského farního kostela změní po úpravě věže svůj hlas

    12. srpna 2025 8:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Ve věži novojičínského farního kostela finišují stavební práce, které umožní její zpřístupnění veřejnosti. Proto nějakou dobu nefungují hodiny a také nezní kostelní zvony. Jejich zvuk se po úpravách změní.


    Havířovská nemocnice jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí

    Včera 11:16 | Havířov | Anna Břenková

    Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.

    Ostrava má koncepci bydlení. Chce rozšiřovat nájemní bydlení i podporovat investory

    Včera 8:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

    Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050. Cílem je zajistit více kvalitních a dostupných bytů.

    Policejní “Majáček” varoval nejzranitelnější děti

    Včera 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci novojičínského odborného učiliště a praktické školy, tedy ti, kteří vzhledem ke svým handicapům patří mezi nejzranitelnější.

    Český modul pro hašení lesních požárů dokončil evropskou certifikaci

    Včera 11:45 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

    Český modul pro hašení lesních požárů pod velením náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru MS kraje Jiřího Němčíka úspěšně dokončil evropskou certifikaci. Na mezinárodním cvičení MODEX 2026 v Portugalsku obstál v náročném prověřování připravenosti. Může tak zasahovat při záchranných operacích pod hlavičkou Evropské unie.

    Mobilní radnice nabídla prostor pro dotazy i připomínky

    Včera 9:51 | Havířov | Bára Kelnerová

    Parkování ve městě, stav chodníků nebo možnosti ochlazení náměstí během horkých letních dnů. Taková témata zaznívala během dalšího setkání vedení Havířova s občany v rámci projektu Mobilní radnice.

    Městská policie zavádí v Karviné několik novinek

    4. června 2026 10:29 | Karviná | Richard Kutěj

    Obyvatelé Karviné budou v ulicích potkávat více strážníků. Městská policie od června zavádí několik nových opatření zaměřených na bezpečnost a prevenci.

    Malé dítě vypadlo nad ránem z okna v Havířově. Do nemocnice ho přepravil vrtulník

    4. června 2026 9:09 | Havířov | Jiří Cileček

    Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

    MS kraj prezentoval své kulturní organizace v Chotěbuzi

    4. června 2026 10:05 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

    MS kraj pozval veřejnost do Archeoparku Chotěbuz na akci Tajemství hradiště. Na jednom místě se tam představily jeho kulturní příspěvkové organizace, které návštěvníkům nabídly ochutnávku své činnosti prostřednictvím her, soutěží a interaktivních aktivit.

    Kvůli hádce se ženou poškodil platební terminál v tramvaji. Devatenáctiletý mladík prý chytl nervy

    4. června 2026 11:17 | Ostrava-město | Anna Břenková

    "Já jsem chytl nervy, bo jsem se pohádal s mojí ženou". Devatenáctiletý mladík si vybil zlost na platebním terminálu v tramvaji. Strážníci ho dopadli během chvíle. Jeho nervy způsobily škodu za 5 tisíc korun.

    V Jablunkově už lidem slouží nový chodník s cyklostezkou

    4. června 2026 9:00 | Jablunkov | Libor Běčák

    Původní chodník s děravým povrchem kolem Základní školy v Jablunkově nahradil nový chodník s cyklostezkou. Nový povrch si pochvalují cyklisté i bruslaři.

    Pokojská

    Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

    Novojičínská Zuška vede děti k múzám už 80 let

    Včera 11:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Novojičínská Základní umělecká škola slaví 80 let. Událost připomněla dopolední open akcí ve Smetanových sadech a večerním koncertem v Beskydském divadle.

    Léto začíná, koupaliště je po rekonstrukci otevřeno

    4. června 2026 10:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Léto je tady a s ním se po roční pauze vrací v Novém Jičíně možnost vodních radovánek ve venkovním koupališti. Areál se po rekonstrukci otevřel 2. června. Děti do 18 let měly vstup zdarma.

    Kolem zahrádek mění město kilometr plotu

    4. června 2026 7:50 | Studénka | Petra Dorazilová

    Město pokračuje s výměnou oplocení kolem zahrádek u Tovární ulice. V loňském roce už za první etapu prací zaplatilo více než půl milionu korun. Letos vyroste kolem areálu další téměř kilometr nového plotu.

    Děti slavily na hradech i při soubojích

    3. června 2026 14:13 | Studénka | Petra Dorazilová

    Mezinárodní den dětí připomněli ve Studénce programem u sportovního centra. Malí oslavenci si mohli užít skákací hrady a další nafukovací atrakce, divadlo a tvoření.

    Bílovec bojuje o policejní služebnu, píše ministru vnitra

    3. června 2026 12:00 | Studénka | Petra Dorazilová

    Bílovec nesouhlasí se záměrem Policie České republiky, která zvažuje zrušení temního obvodního oddělení. Starosta zaslal dopis tohoto znění Ministru vnitra. Názor bílovecké radnice sdílí i sousední Studénka a další obce.

    U stadionu přistála raketa, aby podpořila zájem o vědu

    3. června 2026 11:21 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Nový Jičín se stal jednou ze zastávek osmnáctimetrového modelu vesmírné rakety. Především školákům umožnila simulovaný let na oběžnou dráhu a pohled na Zemi očima astronautů.

    Nový Jičín si pronajal kostelní věž, bude z ní vyhlídka
    Vydáno 7. dubna 2025 9:30, Nový Jičín, Petra Dorazilová
    Věž novojičínského kostela bude zpřístupněna veřejnosti. Než se stane vyhlídkovým místem, bude nutné provést některé stavební úpravy. Nejnáročnější bude přemístit velký zvon.

    Možnost takového pohledu na Nový Jičín se za čas naskytne všem lidem, kteří projeví zájem vystoupat na věž farního kostela. Hlavní překážkou, kterou je nutné odstranit, bude přesun zvonů.

      Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Teď se nacházíme v místnosti, kde jsou tři zvony, přičemž ten největší je přímo nad vstupním průchodem. Proto se přesune do druhé části, kde jsou dva menší zvony.”

      Nutné jsou i další zásahy. Třeba přestavba části dřevěného schodiště a instalace ochranné sítě na ochoz věže. Úpravy přijdou na 4,5 milionu korun. Radnice na ně bude žádat dotaci z programu na podporu turismu v česko-polském pohraničí.

      Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Abychom mohli do tohoto objektu investovat a dále jej do budoucna provozovat, bylo nutné zajistit právní titul. Ten jsme vyřešili tak, že jsme uzavřeli s místní farností smlouvu o výpůjčce na dvacet let s účinností od 1. ledna 2024.”

      Stavební práce budou zahájeny v polovině dubna a potrvají čtyři měsíce.

      Výpravy do věže kostela bude organizovat Návštěvnické centrum. Předpokladem je, že ty první se uskuteční v rámci městské slavnost v září.

      Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Na jednu prohlídku se vejde maximálně 10 lidí, kteří při výstupu zdolají 126 schodů a projdou sedmi podlažími."

      Věž kostela je vysoká 66 metrů a je nejvyšší stavbou v centru města.”

      Zpřístupnění věže umožní atraktivní prohlídku město z nejvyššího vyhlídkového bodu městské památkové rezervace

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000048094/novy-jicin-si-pronajal-kostelni-vez-bude-z-ni-vyhlidka