Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Advent je bez trhů, důvodem pro setkání v centru je rozsvícení svící

Připravené a nazdobené prodejní stánky zůstanou v centru Nového Jičína prázdné. Po hodinách jednání se vedení města rozhodlo, že trhy nebudou. Lidé se museli obejít i bez slavnostního rozsvícení vánočního stromu.

Tradicí Nového Jičína je, že se zde rozsvěcuje vánoční strom na Masarykově náměstí v rámci Dne s Mikulášem. Letos to bylo v pátek 3. prosince, ovšem bez doprovodné kulturní akce, ta byla zrušena, stejně jako další venkovní programy, a stejně tak nezačíná ani adventní jarmark. Postavené prodejní stánky jsou prázdné, tak jako náměstí.

obyvatelé a návštěvníci města: 
“Těšil jsem se na svařák, ale chápu to.”
“Je to velká škoda, je to událost, a když to není, tak je to takové smutné.”
“Trhy mi určitě chybí, je to pro mně něco, cop v zimě mám ráda.”

O nekonání jarmarku definitivně rozhodli radní po hodinách jednání až ve středu večer.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My jsme vlastně zareagovali na jedno opatření, které vyšlo 19. listopadu, to už nějakým způsobem omezovalo ty trhy, nicméně rozhodli jsme se do toho jít. Radostně slavnostně jsme to vyhlásili a den, dva na to vyšlo další mimořádné opatření a nouzový stav, který to v podstatě zakázal. Na náměstí tak budou moci být jen prodejci, kteří nabízí vánoční stromky, ryby a některé ozdoby. Momentálně jednáme s těmi prodejci, že bychom je mohli umístit do těch našich stánků. Ostatním radnice nabídla možnost prodávat na městské tržnici.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Rada města přistoupila k řešení situace velmi pragmaticky, konkrétně tedy je snahou našeho města zorganizovat adventní program tak, aby byl v souladu s platnou legislativou. Prvotně jsme nechtěli ochudit ty naše nejmenší, tedy děti. Byly vytvořeny tři družiny Mikulášů, čertů a andělů, ty obejdou mateřské školky a zkrácený program proběhne pro ty naše nejmenší.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My jsme se snažili pro vytvoření té vánoční atmosféry udělat maximum. Na náměstí jsou stromečky, které jsou k dispozici dětem z mateřských škol, je jich jedenáct a každá si nazdobí ten svůj. Dvanáctý strom je pro veřejnost, takže kdokoliv chce, má nějakou ozdobu, kterou by chtěl přispět, tak ji tam může pověsit. Kromě toho bude ještě program dotvářet Adventní rádio, které bylo vytvořeno speciálně pro tento rok, a využije naše nové ozvučení, které máme na čtyřech sloupech veřejného osvětlení na náměstí.”

Z kulturních produkcí zůstala jen dvě nedělní divadla pro děti ve vestibulu radnice a dva menší sobotní koncerty v klubu Galerka novojičínských kapel FČIL a TU a Švestka. Důvodem, proč přijít na náměstí, bude v sobotu 11. a 18. prosince v 17 hodin rozsvícení dalších svící na adventním věnci. A nebo 23. prosince od 15 hodiny budou na náměstí rozdávat skauti betlémské světlo.

Nahlásit chybu


K tématu