Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čtyři nové koše na discgolf platí participativní rozpočet

V různých částech města se nově objevily koše na discgolf. Radnice tak plní vítězný projekt letošního participativního rozpočtu. Ten dává prostor občanům, aby si sami rozhodli, co ve městě realizovat.

Nový Jičín letos čtvrtým rokem umožnil občanům rozhodnout, do čeho ve městě investovat 200 tisíc korun - tedy jak využít částku přidělenou pro tzv. participativní rozpočet. Uzávěrka projektů byla v únoru, následně o jejich realizovatelnosti rozhodovaly příslušné odbory úřadu a komise Zdravého města.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Letos postoupily do finále dva projekty, jednak jsou to taková malá discgolfová hřiště. Druhý se nazývá Novojičínské houpačky, které by měly být na nějakém místě s krásným výhledem. Ten projekt zatím realizován nebyl, protože se ještě hledá vhodné místo i ve spolupráci s odborem životního prostředí a krajským úřadem, protože ty lokality se některé nachází v okolí Svince, kde je přírodní rezervace.”

Naopak prvně jmenovaný projekt, Discgolf arény pro město Nový Jičín, který předložil místní discgolfový klub, už je uveden do života.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Předmětem toho projektu bylo vybudování čtyř discgolfových arén, které umožňují komukoliv si discgolf vyzkoušet. Půjčit si disky mohou i v Návštěvnickém centru.”

Velké hřiště na trénink discgolfu se v Novém Jičíně nachází u ulice Bohuslava Martinů, nové čtyři menší arény mají zlepšit dostupnost tohoto sportu ve více lokalitách ve městě, a to

Před budovou Střední odborné školy Educa, na hřišti za základními školami Komenského, poblíž bývalého minigolfu v areálu Skalek a na okraji Loučky.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Celkově tento projekt vyšel na 59 tisíc korun. V podstatě se jedná o pořizovací náklady těch košů, ale související práce, což znamená dopravu a instalaci, poskytli zdarma členové spolku jakožto podporu tomuto projektu.”

Město hodlá participativní rozpočet vyhlásit i v roce 2022. Ovšem tentokrát s vyšší částkou.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My jsme se po nějaké zpětné vazbě od občanů a předkladatelů projektů rozhodli na příští rok navýšit tu celkovou sumu, a to na dvojnásobek, čili místo dvou set tisíc to bude čtyři sta tisíc korun celkem, s tím, že jeden projekt bude mít limit dvě stě tisíc korun.”

Důvody pro zvýšení jsou mimo jiné stoupající ceny materiálů. Navržených 400 tisíc korun pro projekty občanů musí schválit zastupitelé v rámci rozpočtu města.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy