Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Klub rodáků představil novojičínská výročí roku 2022

Klub rodáků představil významná novojičínská výročí roku 2022. Dotýkají se výrazných osobností, a také historických událostí. Například první zmínky o místní části Bludovice.

Jedno z prvních setkání v Klubu rodáků a přátel města na baště bývá z kraje roku obvykle věnováno představení výročí Nového Jičína. Letos se tedy mohli posluchači seznámit s těmi, které zakulacuje rok s dvojkou na konci. Tím asi nejstarším je událost, která se v dějinách města objevila před 720 lety - první písemná zmínka o obci Bludovice.

Karel Chobot, Klub rodáků a přátel města NJ: “Tam se objevuje v listině z roku 1302 jakýsi Blud z Bludovic. On je na listinách uváděn už někdy z let 1278 až 1288 a pak z roku 1302 jsou dvě ty listiny. A jenom na jedné je uváděn Blud z Bludovic.”

Dalším významným výročím je to z roku 1562.

Karel Chobot, Klub rodáků a přátel města NJ: “Kdy město Nový Jičín požádalo, už jako komorní město tehdejšího císaře, o povolení, aby mohl brát právní naučení z města Olomouce. Protože z Hlubčic, odkud do té doby brali právní naučení, jim vždy poslali odpověď německou a oni tedy chtěli českou.”

Výročí si budou připomínat také cechy, před 360 lety byla potvrzena privilegia hrnčířům, před 340 lety kožešnickému cechu a byl obnoven cechovní řád novojičínským krejčím.

Z novodobějších událostí můžeme připomenout rok 1912, kdy Nový Jičín navštívil následník trůnu císař Karel se svou ženou Zitou.

Řada dalších výročí se pak týká významných osobností, před 130 lety se zde narodil Paul Ziegler.

Karel Chobot, Klub rodáků a přátel města NJ: “Což byl ve třicátých letech starosta města, byl hlavně také předsedou krajského soudu a městských archivářem. byl to on, kdo zapříčinil, že tady vznikl městský archiv a také uspořádal mnohé městské listiny. Kromě toho je autorem zásadních publikací k dějinám města.”

Dále, například, před 150 lety zemřel zdejší rodák a významný technik a vynálezce František Rittinger, před 130 lety opustil tento svět cestovatel Eduard Orel a zakulacené výročí úmrtí se týkají také malířů Julius Bergera a Hugo Baara nebo učitele, etnografa a sběratele lidové slovesnosti Friedricha Kubieny a řady dalších.

K některým výročím připravuje klub rodáků přednášky.

Nahlásit chybu


K tématu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail