Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozsáhlé ořezy keřů a stromů městskou zeleň omladí

Mírnější zima umožnila pracovníkům technických služeb vrhnout se naplno do úprav veřejné zeleně. Věnují se ořezu keřů a připravují rekonstrukci výsadby uprostřed jedné z kruhových křižovatek.

Do rozsáhlého ořezu keřů se pracovníci veřejné zeleně technických služeb pustili v Loučce, teď v lokalitě Na Lani. Hotova už je například stejná úpravu dřevin i v některých oblastech sídliště Dlouhá. Do tří let keře dosáhnou původních rozměrů.

Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Dle jednotlivých druhů se keře buď zmlazují nebo se řežou tak zvaným průklestem tak, aby nám nevznikly holé prostory keřů seřezaných deset centimetrů nad zemí. Samozřejmě pracujeme tak, aby na keřích zůstaly i kvetoucí výhony a výhony pro ptáky.”

Zestárlé keře, které už žádnou estetickou funkci neplní, pracovníci odstraní a postupně je nahradí novými. Odřezané větve štěpkují a drcenou hmotu sypou zpět do zeleně. Současně probíhá také údržba stromů.

Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Provádíme údržbu řezem, to znamená příchozích a podchozích profilů, řez suchých větví, odstraňování trsů jmelí a kácení suchých dřevin.”

V roce 2021 bylo na území města skáceno 73 stromů, polovina z nich s obvodem kmene pod 80 centimetrů. V 55 případech byl důvodem odstranění špatný zdravotní stav, u zbytku například kolize s inženýrskými sítěmi. Naopak vysázeno bylo 117 stromů.

Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín: “Většina z nich byly výsadby za pokácené, ale nově byly vysázeny stromy ve vnitrobloku mezi bytovými domy na Bohuslava Martinů a na ulicích U Jičínky a Máchova, vedle mateřské školy.”

Nutno podotknout, že nedávné kácení stromů u domova pro seniory u Máchovy ulice není na pozemku města. Za to zcela v režii technických služeb je rekonstrukce zahrad pod gymnáziem, která probíhá od podzimu.

Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín: “V té nové části už vyhynuly některé trávy, takže na podzim se dělaly úpravy v záhonech, dosazeno tam bylo 500 kusů trvalek. Takže během roku by nás měly potěšit průběžně kvetoucí trvalky. V té staré části byly skácené některé z těch ovocných ovocných stromů, které už byly v hodně špatném zdravotním stavu, teď na jaro je plánována výsadba náhradních.”

Lidé si už i v tomto období mohou všímat kvetoucích krokusů v městských záhonech.

Letošní asi nejvýraznější úprava zeleně nastane uprostřed okružní křižovatky u bazénu.

Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín: “Na podzim byly zmlazeny keře, kolem kterých budou vysazeny trvalky, a po okrajích budou ponechána místa na výsadbu letniček, které se budou každý rok vyměňovat. celá výsadba bude laděna do modro, žluto, bílé.”

Na podzim se práce městských zahradníků soustředí i na ulici Sokolovská, ve středovém pásu vymění nevhodnou zeminu a vysadí nové okrasné květiny.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy