Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ADRA hledá dobrovolníky k seniorům do Domova Duha

ADRA hledá dobrovolníky k seniorům do Domova Duha v Novém Jičíně. Dobře fungující síť lidí ochotných pomáhat zpřetrhal covid. Dobrovolníkem se může stát téměř každý, stačí si najít třeba dvě hodiny času týdně.

Pět let působí jako dobrovolník v Novém Jičíně Pavel Rozbroj. Dobrovolníkem se stal proto, že chtěl smysluplně využít svůj volný čas. Se svým seniorem se stává jednou za týden nebo za dva zhruba na dvě hodiny.

Pavel Rozbroj, dobrovolník: “Abych přinesl dobrou náladu, abych toho člověka, který se cítí sám, bych vyplnil jeho čas, tak jsme třeba chodili na pivo, hráli jsme šachy nebo jsme si vyprávěli své životní zkušenosti. Je to prospěšné pro obavy ty partnery. Někdy jsme si udělali i nějaký výlet, třeba na Salaš.”

Přímo v Domově Duha, který má svá zařízení na ulici Hřbitovní, Bezručova a Máchova, funguje dobrovolnictví ve spolupráci s ADROU od roku 2011. V měsíci březnu zahájila ADRA kampaň na nábor nových dobrovolníků.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Dobrovolníci jsou strašně důležití pro naše uživatele a tady ta covidová doba nám je vzala a my bychom je tím náborem potřebovali zpátky do našeho domova dostat.”

Dobrovolníkem se může stát každý starší 15 let. Informace poskytne koordinátorka Adéla Výskalová, kontakty jsou na webu ADRY Frýdek-Místek.

Adéla Výskalová, koordinátorka dobrovolnického centra ADRA pro NJ: “V posledním březnovém týdnu budou probíhat individuální pohovory přímo tady v této organizaci. Následující týden proběhne školení a začlenění dobrovolníka do této organizace. Jde vlastně o to, aby dokázal věnovat kousek svého volného času pro toho seniora, ať už procházkou nebo obyčejným zahráním si Člověče, nezlob se. Myslím si, že se nemusí ničeho bát. My jako koordinátoři jsem tady pro ně, stejně jako kontaktní osoba, která pracuje v této organizaci, a také paní ředitelka dobrovolnictví velice podporuje.”

Potřební budou dobrovolníci především v zařízení na Bezručově ulici. Blíží se totiž rekonstrukce sousední budovy Máchova a spojovacího krčku, která vyřadí z provozu i společnou zahradu.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “A tam ti dobrovolníci právě budou důležití, protože někteří uživatelé zůstávají po dobu rekonstrukce na budově Bezručova a my potřebujeme ten jejich čas vykrýt hezkým slovem, pohlazením nebo i četbou od dobrovolníků, kteří by k nám znovu začali chodit.”

V zařízeních Domova Duha na Bezručově a Máchově ulici je 125 seniorů, v budově na Hřbitovní je 95 náročnějších klientů s demencí a Alzheimerovou chorobou. I tam jsou dobrovolníci vítáni.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy