Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Část peněz poslal Nový Jičín do Sberbank letos zkraje února

Zablokované finance má u Sberbank také město Nový Jičín. Jedná se o částku přesahující 100 milionů korun. Opozice uložení peněz v ruské bance kritizuje, zejména to, že polovinu částky tam město vložilo v únoru letošního roku.

Účet má Nový Jičín ve Sberbank od dubna roku 2020. Uloženo je na něm, a v tuto chvíli zmrazeno, 100 milionů 800 tisíc korun. Zhruba polovinu této částky převedla radnice na účet ruské banky letos počátkem února.

Jaroslav DvořáK (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Což už je alarmující, protože už ty signály byly a do ruské banky dávat padesát milionů… Ale ještě horší je, že bez pověření kohokoliv, to znamená ani zastupitelstva, ani rady. My jsme reagovali tak, že jsme navrhli usnesení, které prošlo, aby všechny tyto kroky prověřil kontrolní výbor.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Sberbank byla jednou z největších bank v České republice, my jako město jsme neměli žádné signály, že by nějaká situace v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině mohla nastat, nikdo tady toto nemohl předvídat. A je nutno říci, že licence uděluje a odebírá Česká národní banka.”

Město nyní zpracovává analýzu finančních zdrojů. Následovat bude doporučení, jak na situaci reagovat. Zahájené investice tyto okolnosti dle vyjádření radnice neohrozí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy