Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín navštívil pravnuk polárníka Eduarda Orla

Nový Jičín navštívil pravnuk zdejšího rodáka, slavného polárníka Eduarda Orla. Ocenil, že se zde památka na jeho předka připomíná a přislíbil možnost zapůjčení obrazů a dalších artefaktů, které má po svém pradědovi.

Důstojník rakouského námořnictva a polárník Eduard Orel, novojičínský rodák, se před 150 lety vydal na vědeckou expedici, která v Severním ledovém oceánu objevila Zemi Františka Josefa. Po návratu byl císařem povýšen do rytířského stavu. V Novém Jičíně jej připomíná pamětní deska na rodném domě a malá expozice v muzeu. Tato místa teď navštívil polárníkův potomek - pravnuk, který žije v Německu.

Wolfgang Ladenbauer, pravnuk Eduarda Orla: “Je to pro mě velmi emotivní být tady. Je to velmi silný zážitek. Jsem pyšný na to, že můj praděda tu má takové postavení a je tu známý.”

Eduard Orel zemřel před 130 lety poblíž italského Terstu. Zástupci Muzea Novojičínska teď s kolegy z Itálie a Vídně jednají o možnostech spolupráce na prezentaci novojičínského rodáka.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Připravujeme výstavní projekty. Dokonce jsme se dohodli na tom, že předají autorská práva na české vydání knížky o našem rodákovi Eduardu Orlovi, včetně jeho deníku, který je dnes uchováván ve Vojenském historickém muzeu ve Vídni.”

Pravnuk Eduarda Orla Wolfgang Ladenbauer připustil možnost, že by obrazy a další artefakty, které má po svém pradědovi, zapůjčil k vystavení do pradědova rodiště.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy