Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Socha císaře zmizela z Masarykova náměstí před sto lety

Dominantou náměstí byla na počátku 20. století také socha Josefa II. Vydržela tu ale jen dvacet lety. Po vzniku Československa byla odstraněna, letos v dubnu od této události uplynulo právě 100 let.

Osvícenský císař Josef II. byl díky svým reformám oblíbený také v českých zemích. V roce 1787, přesně 13. dubna, poctil svou návštěvou i Nový Jičín. Ubytoval se v zájezdním hostinci U zeleného stromu. Následně byla na tomto domě na náměstí umístěna pamětní deska.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Tato pamětní deska byla později nahrazena velkou sochou Josefa II. v centrální části novojičínského náměstí.”

Bronzová socha císaře byla zhotovena díky veřejné sbírce, která byla zorganizována na konci 19. století. Její slavnostní odhalení se uskutečnilo 18. května 1902.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Pod taktovkou sochaře a architekta Antona Breneka umístěna právě v prostoru dnešních vodotrysků na náměstí monumentální socha císaře s nápisovou deskou na žulovém podstavci. Ta socha byla velice ceněna po umělecké stránce, dokonce předčila sochu, kterou umístili například v Brně.”

Letos je tomu tedy 120 let, co byla socha na náměstí postavena, a současně 100 let od jejího odstranění. Po vyhlášení samostatného Československa byly po celém území státu symboly bývalé monarchie rušeny.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Jedním z nich byla i socha Josefa II. u nás v Novém Jičíně, které byla v březnu roku 1919 zabedněna a v roce 1922 byla odstraněna a odvezena do nedalekých skladů požárního sboru.”

Její stopy mizí v průběhu druhé světové války. Údajně měla být roztavena pro vojenské účely. Dochoval se zní pouze podstavec, který byl využit pro pomník Obětem války na městském hřbitově.

Josefa II. tu dnes připomíná nová pamětní deska na jednom z domů na náměstí. Odhalena byla zhruba před 15 lety. Původní deska je ve sbírkách Muzea Novojičínska.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy