Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Izolaci starších lidí naruší nový projekt Vitální senior

Vtáhnout seniory zpět do společenského komunitního života se snaží v Novém Jičíně. Město připravilo roční projekt Vitální senior. Každý měsíc nabídne dvě až tři akce specializované na starší generaci.

Po dvou letech se v Novém Jičíně podařilo obnovit program Kavárnička, tedy setkání představitelů radnice s obyvateli domů zvláštního určení, dříve domů s pečovatelskou službou. Ty jsou na území města tři, první společenské odpoledne se odehrálo v domě U Jičínky.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Na tu tradici opět v letošním roce navazujeme a já to vnímám ze dvou stran. Za prvé, že ti lidé se potkají, žijí v nějakém velkém domě a mnohdy se mezi sebou neznají, dokonce ani na jedné chodbě. Druhý důvod je ten, že se mohou setkat s vedením města. Přítomni jsou i zástupci některých sociálních služeb. A pro mě jako pro starostu to má význam v tom, že si opravdu mohu v neformálním prostředí popovídat se seniory a vyslechnout si jejich názory a podněty.”
obyvatelky domu U Jičínky:
“Na některých chodnících jsou špatné sjezdy pro vozíčkáře jako jsem já.”
Problémem je někde parkování, ale bohužel, to se asi nedá nic dělat. Auta má skoro každý, mě se to také týká, protože jsem šofér. Jinak musím říct, že se celkem udržuje čistota města.”

O příjemný průběh Kavárničky se postarali klienti chráněných dílen Effatha, kteří připravili jarní výzdobu. Občerstvení bylo dílem žáků praktické školy a odborného učiliště.

Alice Obrátilová, žákyně OÚ a praktické školy Nový Jičín: “My jsme kuchaři, a teď chytáme kávu a k tomu mají buchtu, tribit buchtu a buchtu s margotkou.”

Toto setkání se seniory bylo ale jen jedním z programů, které se pro představitele starší generace letos ve městě konají. Sjednoceny jsou pod novým projektem Vitální senior 2022.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Původním záměrem opravdu bylo vtáhnout seniory zpátky do našeho společenského komunitního života. Opravdu, ty dva roky nepřály tomu, aby se lidé sdružovali, chodili ven a případná nám, že se naši senioři stávají čím dál více izolovanější, Chceme to změnit a jít tomu naproti a proto jsem vymysleli roční projet Vitální senior a máme na každý měsíc připraveny dvě až tři akce přímo zaměřené na seniory.”

Některé akce, jako Kavárnička, navazují na dřívější tradici, jiné jsou zcela nové, například to byl Den v Muzeu Novojičínska nebo týden volného vstupu do expozic Návštěvnického centra.

Karolína Kyšková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Lidé přicházeli v průběhu celého týdne a využili této akce. Procházeli si obě dvě expozice, klobouky i Laudona, v úterý byla nachystaná speciálně pro ně přednáška historika Muzea Novojičínska Radka Polácha.

Dále jsou v plánu projektu Vitální senior koncerty, sportovní aktivity, jako třeba discgolf nebo plavání, a asi největší akcí bude na podzim zájezd.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy