Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pro podezřelé nálezy pod Puntíkem a na zahradě na Skalkách přijel pyrotechnik

Nález munice z 2. světové války není ani téměř 80 let po jejím skončení ničím výjimečným. Během procházky teď objevil podezřelý předmět i muž s dítětem v lokalitě Puntíku. Zachoval se správně, nesahal na něj a zavolal na linku 158.

Marek Olšák z Nového Jičína se se svým dítětem vydal na odpolední procházku do lokality Puntíku. Z cesty zašli kousek do lesa a uviděli podezřelý předmět.

Marek Olšák, nálezce: “Jak je tady ta výpusť z toho svahu, tak jsem si všiml, že pod ní leží značně zrezivělý kovový předmět s lehkým nánosem bahna a že má takový vejčitý tvar. Dítě jsem okamžitě od něj odstranil dál, předmět jsme vyfotil a poslal bratranci, který je bývalý voják, absolvoval mise v Bosně a na dálném východě. Ten mi potvrdil, že jde o nějaký útočný granát z 2. světové války. Takže jsem zavolal na policii České republiky a počkal jsem na hlídku, než přijeli a zajistili to místo.”

Podobné nálezy v rámci Moravskoslezského kraje řeší a likviduje specialista, policejní pyrotechnik z Expozitury ve Frýdku-Místku. Právě teď na jaře, kdy lidé vyrážejí více do přírody na procházky, pracují na zahradách a zemědělských pozemcích nebo provádí stavební práce a terénní úpravy, je podobných objevů více.

Marek Olšák, nálezce: “Určitě by mě nenapadlo to vzít domů do kočárku a zavézt to třeba na městskou policii, aby si oni s tím poradili. Nechtěl jsem s tím hýbat, bylo evidentně vidět, že je to bez rozbušky, ale…”
René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “Policie České republiky upozorňuje veřejnost, aby v případě nálezu jakéhokoliv podezřelého předmětu, který vypadá jako munice, s tímto nikdo v žádném případě nemanipuloval a nezkoumal jej. V žádném případě nesmí nikdo s tímto předmětem neodborně nakládat, brát jej do rukou, kopat do něj a přenášet z místa na místo. Odnášet si takový předmět domů nebo jej donést až na policejní služebnu je rovněž velmi nezodpovědné. Při tomto jednání se lidé vystavují nebezpečí zranění případně i úmrtí a také bezprostředního ohrožení svého okolí.”

Správné řešení podobné situace je jediné, tak jak to udělal Marek Olšák z Nového Jičína, zavolat na linku 158.

Jen o pár dní později už policejní pyrotechnik mířil do Nového Jičína znovu, tentokrát ohlásil nález munice muž, který pracoval na terénních úpravách své zahrady u rodinného domu na ulici Skalky. Specialista si k likvidaci si odvezl dělostřeleckou minu ráže 50 mm, která pocházela z období 2. světové války.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy