Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opravy vodojemů u Nového Jičína, voda teče bez přerušení

Už od loňského podzimu probíhají komplexní sanace dvou vodojemů, které jsou klíčové pro zásobování Nového Jičína pitnou vodou. Stavby jsou koordinovány tak, aby dodávka voda nemusela být přerušena.

Vodojemy Puntík a Salaš zásobují pitnou vodou Nový Jičín a okolní obce ze systému Ostravského oblastního vodovodu. Oba teď prochází komplexní modernizací za celkem 40 milionů korun.

Marek Síbrt, mluvčí SmVaK: “My jsme provedli analýzu toho technického stavu jak stavební, tak technologické části obou objektů a výsledky ukázaly, že oba objekty si vyžadují komplexní sanaci stavební i technologické části.”

Sanace obou vodojemů začaly na podzim, kompletně hotovy mají být do konce roku. Probíhají tak, aby lidé ve městě a okolí nepocítili žádné výpadky pitné vody.

Marek Síbrt, mluvčí SmVaK: “To znamená, museli jsme koordinovat stavbu na vodojemu Salaš a Puntík tak, aby nebylo žádným způsobem ohroženo zásobování odběratelů vodou v Novém Jičíně. My jsme podle toho ty stavby naplánovali a kompletně dokončeno má být do konce letošního roku.”

Novojičínští tedy v současnosti berou pitnou vodou ze dvou zdrojů – z nádrže Šance a kaskády přehrad Slezská Harta a Kružberk. Nebylo tak tomu ale vždycky. Vodovod byl vybudován před 130 lety a původním zdrojem vody byla řeka.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Šel od řeky Odry, přes Bernartice nad Odrou a Šenov skrze novojičínské náměstí až do vodojemu na Skalkách. Oficiální otevření vodovou proběhlo v roce 1892.“

Také tento letitý vodojem Skalky je dodnes funkční, zásobuje horní část města a historické centrum.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy