Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Květen jako ideální měsíc, kdy začít dávat krev se Zdravým městem

Zdravé město Nový Jičín podporuje dárcovství krve. Spolu s nemocnicí připravilo na květen motivační kampaň, která má oslovi i prvodárce. Na oplátku mohou mimo jiné získat cennou informaci o svém zdraví.

Krev je potřeba stále, a to nejen pro operace, ale je i celá řada diagnóz, které je potřeba léčit transfuzi. Na podporu dárcovství krve vznikla už v loňském roce kampaň Daruj krev se Zdravým městem Nový Jičín, ve spolupráci právě s novojičínskou nemocnicí.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to taková snaha podpořit právě lidi, kteří to ještě nevyzkoušeli, aby šli poprvé darovat krev. Důkazem jsem toho i já. Já se přiznám, že přestože nemám s krví problém, jsem z doktorské rodiny, tak také jsem z toho měl trošičku takové obavy. Ale když jsem byl před rokem darovat poprvé, tak jsem zjistil, že to opravdu není problém a člověk má dobrý pocit, že může něco málo pro někoho udělat, možná dokonce zachránit život.”

Darovat vzácnou tekutinu v rámci kampaně mohou zájemci v květnové úterky, registrace je na webu nemocnice, kde jsou také informace o tom, kdo může krev darovat. Drobné odměny od Zdravého města obdrží všichni, nejen prvodárci.

Nela Mechlová, transfuzní oddělení, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Ta krev je potřeba celoročně. Cítíme nedostatek, máme takové zprávy i z krevní banky, takže vítáme každého dárce, který za vámi přijde. Jsme velmi rádi, že můžeme přivítat i mladé lidi. Chodí darovat krev studenti středních škol, byla u nás Educa, chodí ze spolků, třeba skauti, to jsou také všechno mladí lidé, kteří, když k nám přijdou darovat krev, tak se z nich často stávají pravidelní dárci.”

Pokud se krev rozhodne darovat najednou větší skupina lidí, mohou se telefonicky s transfuzním oddělení domluvit na rezervaci hromadného termínu. Takto například darovali krev policisté, hasiči i zdravotníci, a třeba i sportovci, fotbalisté nebo volejbalisté

Nela Mechlová, transfuzní oddělení, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “My jsme tady k dispozici od pondělí do pátku, jen záleží na typu odběru. Krev odebíráme v pondělí a v úterý už od 5:45 hodin, zavedli jsme ranní odběry, které jsou velmi pozitivně vítány dárci, a přibyl také čtvrteční odběr plné krve. A jinak plazmu mohou chodit darovat od pondělí do pátku a v pondělí, čtvrtek a pátek nabízíme i odpolední odběry.”

Pro dárce nenahraditelné tekutiny také nemocnice jako poděkování připravila různé benefity, třeba losování o ceny. Tím nejcennějším dárkem je ovšem laboratorní vyšetření jejich krve v rámci odběru. Dozví se tak cenné informace o svém zdraví.

Nela Mechlová, transfuzní oddělení, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Na konci května jsme připravili vyšetření cholesterolu, glukózy a jaterních testů, takže takové to základní vyšetření, které u nás dárci budou mít zdarma.”

Transfuzní oddělení také aktivně podpoří květnovou kampaň Český den boje proti rakovině, třeba možností konzultací v rámci prevence onkologických onemocnění.

Nahlásit chybu


K tématu