Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci v truhlářské a zámečnické dílně předvedli, že mají šikovné ruce

Popularizovat učební obory se vytrvale snaží Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně. Pořádala další ročník soutěže Šikovné ruce. V souboji zručnosti pracovali žáci základních škol se dřevem a kovem.

Téměř padesát žáků základních škol z bývalého okresu obsadilo dílny novojičínské Střední školy technické a zemědělské. V soutěži Šikovné ruce ukázali, že se manuální práce nebojí. Jeden z dvoučlenného týmu vyráběl v truhlářské dílně dřevěné prkénko a vařečku, druhý u zámečníků kovovou šablonu.

účastníci soutěže: 
“Zatím to jde a baví mě to. Zatím to zvládám, ještě mám hodinu a půl tak doufám, že to stihnu.”
“Práce se dřevem mě baví, zkoušel jsme to doma i ve škole. Když nám učitelka řekla, že se bude pořádat soutěž v práci se dřevem a železem, tak jsem se přihlásil, že bych šel.”

Na zvládnutí úkolu měli soutěžící 2 hodiny.

Luděk Kostelník, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Každý výrobek má své rozměry a každý ten rozměr je hodnocen. Nejvíce jsou samozřejmě hodnoceny ty části, kde se vyžaduje přesnost, například tolerované rozměry, úhly, kde ta přesnost je velmi důležitá, oproti třeba běžné délce.”

Soutěž zručnosti pořádala tato střední škola, která ve své technické části vyučuje například i truhláře, zedníky, instalatéry, obráběče kovů a další řemesla, už po třinácté.

Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Účel hlavně je, aby si žáci, byť v krátkém čase, vyzkoušeli, že z dobře vykonané práce rukama mohou mít radost, a ti mladší, v osmé třídě, aby třeba uvažovali, že se přihlásí na učební obor.”
Radmila Bayerová, učitelka ZŠ Komenského 66, Nový Jičín: “Jsme pravidelný účastník, navštívili jsem všech 13 ročníků. Máme i několik velmi úspěšných žáků, kteří soutěž vyhráli jak v kategorii jednotlivců, tak v kategorii družstev. Co se týče náboru do soutěže, nikdy jsme neměli problém, že bychom nemohli děti získat. Spíš naopak, museli jsme dělat i školní kola, abychom děti na soutěž vybrali.”
Vladan Videnka, učitel ZŠ Jubilejní, Nový Jičín: “Máme šikovné děti, které na soutěž chodí rády. Škola se k výuce technických předmětů staví výborně, učíme to od šesté do osmé třídy, v deváté třídě jako volitelný předmět. Navíc máme ve škole úplně nové dílny, jsou tam i 3D tiskárny, počítače, takže škola s k této výuce staví perfektně.”
Nahlásit chybu


K tématu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail