Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nadstavba volnočasového Fokusu je hotova, otevře se na Den dětí

Nadstavba Střediska volného času Fokus je hotova. Uvnitř jsou nové multifunkční sály, součástí je terasa se zelenou střechou. Veřejnost si prostory poprvé prohlédne na oslavě Dne dětí.

Středisko volného času Fokus už se dlouho potýkalo s nedostatečnou kapacitou, proto vznikl už před lety projekt nadstavby nad jeho vstupní částí, který měl také za cíl zlepšil vhled celého objektu. Stavební práce začaly loni v květnu a skončily teď zhruba po roce. Výrazně je podpořila dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Celkové náklady na stavbu byly asi 20,3 milionu korun s tím, že dotace samotná činila 14,6 milionu korun.“

Uvnitř vznikly multifunkční sály, které budou sloužit především pro volnočasové kroužky z oblasti polytechniky.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Měly by tam být kroužky audio-video, mladý vědátor, tvořivá dílna, dále ekochovatelský kroužek, 3D tisk a do nových prostor bude přesunuta počítačová učebna. Součástí toho byla i oprava některých stávajících prostor, kde vznikne malá dílna pro kutily.”

Součástí stavby je také terasa se zelenou střechou, první na městské budově v Novém Jičíně.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Má to několik důvodů. Prvním je izolační funkce samotné střechy, protože udržuje teplo uvnitř té budovy. Zároveň také pomáhá zachytávat vodu, která neodteče do kanalizace a zůstává zachována na té střeše, odkud se vypaří a zůstává zachována v městském prostoru. A třetím důvodem může být i to, že Fokus může zelenou střechu využít pro pěstitelské práce, mohou si tam udělat nějaké vyvýšené záhonky.”
Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Kromě přístavby bylo součástí i předláždění celé zadní části, takže jsme získali kulturní prostor i z druhé strany pozemku.”

Nadstavba má ze zadního prostoru i samostatný vstup přes venkovní schodiště a může fungovat odděleně od zbylé budovy, takže využití Fokusu může být více variabilní.

V současné době čeká středisko volného času na kolaudaci stavby. Premiéra nového prostoru by měla nastat v rámci velkých dvoudenních oslav Dne dětí, které se uskuteční první červnový víkend.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Bude to taková větší akcička. Pro děti budou připraveny soutěže, ale budou si moci také prolézt celý náš dům, seznámit se s činností kroužků. Rádi bychom veřejnosti opět prezentovali, že jsme tady pro ně.”

Změnit se má ale vzhled celé budovy, v plánu je ještě zateplení zbylých částí a pokrytí novou fasádou. Aktuálně je ve hře elegantnější řešení předního bezbariérového vstupu. Záležet bude na ceně prací, která má vzejít z připravované projektové dokumentace.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy