Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstavu na Staré poště zahájil Jan Saudek osobně

Stará pošta vystavuje fotografie Jana Saudka. Už to je výjimečná událost tohoto léta. Světově uznávaný mistr svého řemesla navíc osobně do Nového Jičína zavítal na vernisáž.

Výstava s názvem Jan Saudek “87”, která v názvu odhaluje věk slavného fotografa, začala na Staré poště 1. července, její vernisáž se výjimečně uskutečnila o necelé dva týdny později - za účasti samotného autora. To, že má výstavu v malém městě a osobně na ni i zavítal, okomentoval bez zaváhání:

Jan Saudek, fotograf: “Je to moje země, je to moje otčina a nikdy bych neodmítl vystavovat u mně doma. Ale současně mám výstavy po světě, už se o to nestarám, už to jde mimo mě.”

Saudkova tvorba zaplnila v budově Staré pošty téměř vše, výstavní galerii, schodiště i kavárnu pod střechou. Jsou zde fotografie z jeho raného období, legendární snímky ze 70tých let nebo slavné stylizované fotografie žen.

Jan Saudek, fotograf: “Všechno, co jsem chtěl těmi fotografiemi říct je, že my lidé jsme krásné. A to nejkrásnější z nás lidí je ženská. Já jsem to věděl instinktivně jako dítě, ale naučila mě to až jedna Čechoameričanka, který mi řekla: Woman is beautiful - žena je krásná. A to jsem potřeboval slyšet. Měla pravdu. Žena je důkaz existence boží, protože nic tak nebezpečného, dokonalého, závratného a zlého současně nemohlo vzniknout z nějakých ryb nebo z něčeho takového. Je to blbost, samozřejmě vím, že ta historie trvá miliony let, ale tohle se mi líbí, protože podle mne je ženská důkaz existence boží.”
Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Pro Nový Jičín i pro nás je výstava výjimečná tím, že na ni byl fotograf Jan Saudek osobně. Není obvyklé, že by navštěvoval své výstavy, takže jsme jeho návštěvou byli poctěni. Potrvá ještě do konce srpna, otevřena je od pondělí do neděle od deseti do sedmnácti hodin.”

V Novém Jičíně na Staré poště se Jan Saudek zdržel asi dvě hodiny, hostům vyprávěl lechtivé vtipy, podepisoval své knihy a fotografie.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy