Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodí se spolek lidí, kterým nejsou Hückelovy vily lhostejné

Nový Jičín |

Skupina lidí, kterým není lhostejný stav a osud Hückelových vil, zakládá spolek pro jejich záchranu. Na podzim plánují vily znovu otevřít veřejnosti.

Myšlenka na vznik Spolku pro záchranu Hückelových vil je stará zhruba rok, kdy se v areálu konal první Kouzelný den. Na konci letošního června se skupina lidí, kterým není osud chátrajících památek lhostejný, rozhodla spolek oficiálně založit.

Radek Polách, předseda vznikajícího spolku: “Byla podána žádost o registraci Spolku pro záchranu Hückelových vil na Ministerstvo vnitra České republiky. Čekáme na odezvu a pevně doufáme, že tento spolek plně podpoří i aktivity města Nového Jičína jako vlastníka těchto nádherných skvostů architektury v Novém Jičíně.”

Mezi zakládající členy patří osoby spojené s Muzeem Novojičínska, se zdejším Státním okresním archivem, Klubem rodáků a přátel města a s novojičínskou radnicí.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je v tom snaha sdružit lidi, kteří mají zájem o záchranu těchto objektů do nějakého spolku, který by následně sloužil k propagaci, k informování veřejnosti, případně i k podpoře města, které bude o záchranu těchto památek usilovat. Něco podobného vzniklo také u Kamenného divadla, kde vznikl podobný spolek, a poté ve spolupráci spolku a města se podařilo udělat záchranné práce, které vedly k jeho úpravě do dnešní podoby.”

Základním cílem spolku tedy bude hledání cest směřujících k rekonstrukci a budoucímu využití vil, a také pořádání kulturních a společenských aktivit.

Radek Polách, předseda vznikajícího spolku: “Vydávání určitých tiskovin, které podpoří informace o těchto nemovitých kulturních památkách, a také podporu kultury ve spolupráci s městským kulturním střediskem, Návštěvnickým centrem dalšími institucemi, které mají podíl na kulturní sféře Nového Jičína.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: ”Bude asi nějaká první schůze, kde ty záměry probereme. Nicméně takovou první věcí, kterou bychom určitě už mohli řešit letos, tak je probrání plánu na otevření toho areálu veřejnosti, ke kterému by také mohlo dojít ještě letos na podzim, aby si lidé zvykli, že je součástí našeho města.”
Radek Polách, předseda vznikajícího spolku: “Po oficiálním zapsání a registraci na ministerstvu vnitra oslovíme naše spoluobčany, kteří velmi silně podporující revitalizaci Hückelových vil a budeme se snažit získat další podporovatele a členy.”

Spolek hodlá také navazovat kontakty s odbornými institucemi, donátory a příslušníky rodiny původních majitelů a rovněž chce vyvíjet snahu získat alespoň něco z původních sbírek z Hückelových vil.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé mohou na procházku do zahrad Hückelových vil, otevřené jsou celoročně

16. října 2023 10:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město se snaží oživit zchátralé Hückelovy vily, proto jejich areál otevřelo veřejnosti. Lidé se nyní mohou vydat do zahrad, které obklopují tyto kulturní památky.

Do zahrad kolem novojičínských Hückelových vil pustilo město veřejnost

16. října 2023 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město Nový Jičín se snaží oživit zchátralé Hückelovy vily, proto jejich areál otevřelo veřejnosti. Lidé se nyní mohou vydat do zahrad, které obklopují tyto kulturní památky.

Mimořádné zastupitelstvo kývlo na podporu kotlíkových dotací

21. dubna 2023 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínští zastupitelé se sešli na mimořádné schůzi, rozhodovali o jediném bodu - podpoře kotlíkových dotací. Moravskoslezský kraj letos vyhlásil už 5. výzvu tohoto dotačního programu.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Spolek aktivních Novojičíňáků hraje divadlo a baví se tancem

Skupina Novojičíňáků, kteří, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo pro děti.

Rodáci vyhlásili jaro Karla Kryla, připomněli kulatá výročí jeho narození a úmrtí

Klub rodáků a přátel města vyhlásil jaro Karla Kryla. Tento čestný občan Nového Jičína se před 80 lety narodil - a před 30 lety zemřel.

“Blešák” v Novém Jičíně zaujal, přesunul se na náměstí

Obliba bleších trhů mezi nakupujícím i prodejci roste. V Novém Jičíně se původně jednodenní akce konaná v uzavřeném prostoru rozšířila na dva dny, a uskutečnila se na Masarykově náměstí.

Nechtějí být jen seniorkami, založily v Novém Jičíně aktivní spolek

Skupina novojičínských žen, které, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo.

Trofej vítěze AHL skončila v rukou domácího týmu

15. dubna 2024 17:42 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Zimní sezonu na ledové ploše ve Studénce uzavřelo finále amatérské hokejové ligy. Rozhodující zápas se odehrál poslední březnovou sobotu. Těsným rozdílem jediného gólu jej vyhrál tým domácích.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

Rodí se spolek lidí, kterým nejsou Hückelovy vily lhostejné
Vydáno 25. července 2022 7:50, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Skupina lidí, kterým není lhostejný stav a osud Hückelových vil, zakládá spolek pro jejich záchranu. Na podzim plánují vily znovu otevřít veřejnosti.

Myšlenka na vznik Spolku pro záchranu Hückelových vil je stará zhruba rok, kdy se v areálu konal první Kouzelný den. Na konci letošního června se skupina lidí, kterým není osud chátrajících památek lhostejný, rozhodla spolek oficiálně založit.

Radek Polách, předseda vznikajícího spolku: “Byla podána žádost o registraci Spolku pro záchranu Hückelových vil na Ministerstvo vnitra České republiky. Čekáme na odezvu a pevně doufáme, že tento spolek plně podpoří i aktivity města Nového Jičína jako vlastníka těchto nádherných skvostů architektury v Novém Jičíně.”

Mezi zakládající členy patří osoby spojené s Muzeem Novojičínska, se zdejším Státním okresním archivem, Klubem rodáků a přátel města a s novojičínskou radnicí.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je v tom snaha sdružit lidi, kteří mají zájem o záchranu těchto objektů do nějakého spolku, který by následně sloužil k propagaci, k informování veřejnosti, případně i k podpoře města, které bude o záchranu těchto památek usilovat. Něco podobného vzniklo také u Kamenného divadla, kde vznikl podobný spolek, a poté ve spolupráci spolku a města se podařilo udělat záchranné práce, které vedly k jeho úpravě do dnešní podoby.”

Základním cílem spolku tedy bude hledání cest směřujících k rekonstrukci a budoucímu využití vil, a také pořádání kulturních a společenských aktivit.

Radek Polách, předseda vznikajícího spolku: “Vydávání určitých tiskovin, které podpoří informace o těchto nemovitých kulturních památkách, a také podporu kultury ve spolupráci s městským kulturním střediskem, Návštěvnickým centrem dalšími institucemi, které mají podíl na kulturní sféře Nového Jičína.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: ”Bude asi nějaká první schůze, kde ty záměry probereme. Nicméně takovou první věcí, kterou bychom určitě už mohli řešit letos, tak je probrání plánu na otevření toho areálu veřejnosti, ke kterému by také mohlo dojít ještě letos na podzim, aby si lidé zvykli, že je součástí našeho města.”
Radek Polách, předseda vznikajícího spolku: “Po oficiálním zapsání a registraci na ministerstvu vnitra oslovíme naše spoluobčany, kteří velmi silně podporující revitalizaci Hückelových vil a budeme se snažit získat další podporovatele a členy.”

Spolek hodlá také navazovat kontakty s odbornými institucemi, donátory a příslušníky rodiny původních majitelů a rovněž chce vyvíjet snahu získat alespoň něco z původních sbírek z Hückelových vil.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000032532/rodi-se-spolek-lidi-kterym-nejsou-huckelovy-vily-lhostejne