Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mezinárodní den slavili Romové s přáním Aven bachtale

Nový Jičín |

K oslavám Mezinárodního dne Romů, který si připomínáme v dubnu, se pravidelně připojují i ti Novojičínští. Letos uspořádali komunitní setkání v knihovně Součástí bylo autorské čtení romské spisovatelky a ochutnávka romské kuchyně.

8. duben, Mezinárodní den Romů, je každoročně příležitostí k oslavě romské kultury a identity. V Novém Jičíně uspořádali místní Romové 10. ročník oslav. Program se odehrával na více místech, i v městské v knihovně, kde zazněla romská hymna.

    Veronika Kačová, organizátorka akce: “Moto letošního ročník je “Buďte šťastní neboli Aven bachtale”. Já vnímám 10. ročník jakoby oslavu života, oslavu romství, oslavu toho, co nás všechno vlastně Romy spojuje.”
    Ilona Kačová, spoluorganizátorka akce: “Tady je takový dobrý štiplavý guláš z krkovičky. Tady máme pišot s bramborem a mletým masem, ten se polévá ještě máslem a cibulkou, a tady jsou pankušky.”

    Součástí slavnosti byl literární večer se spisovatelkou Květoslavou Podhradskou. Píše knihy pro děti i dospělé v romštině a češtině.

    Květoslava Podhradská, spisovatelka: “Určitě budu preferovat moji knihu Povídání u povidel, romsky O vakeriben paš o lekvaris. Je to kniha o mém vyprávění vnoučatům, kde oni se dozvídají, jaká jsem měla dětství a odkud pocházím. Tak jsem jim ráda povykládala, že jako malé děvčátko jsem vyrůstala v romské osadě na východním Slovensku a co se tam dělo.”
    Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: ”Je úžasné, že už se koná desátý ročník tohoto, dá se říci, festivalu. Kromě toho, že si ukazujeme, v čem se můžeme obohatit, čím se můžeme inspirovat, tak je hlavně nejdůležitější to, že díky takovým akcím zjišťujeme, že jsme si velmi podobní, možná, že jsem skoro stejní.”
    Petr Trnka, návštěvník akce: “Já sem chodím celých deset let, co se tato akce koná, vždycky to fotografuji, ale nejen proto tu chodím, ale díky rodině Kačovic si Romů nesmírně vážím. Prostě je to tady báječné.”

    To, jak se zdejší oslava Mezinárodního dne Romů za své desetiletí vyvíjela, mapuje výstava fotografií. K vidění bude v knihovně do konce dubna.

    Nahlásit chybu


    K tématu

    Romové uspořádali desátou oslavu svého svátku, hostem byla úspěšná spisovatelka

    12. dubna 2025 11:13 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    K oslavám Mezinárodního dne Romů, který si připomínáme v dubnu, se pravidelně připojují i ti Novojičínští. Letos uspořádali komunitní setkání v knihovně Součástí bylo autorské čtení romské spisovatelky a ochutnávka romské kuchyně.

    Vyhrála nová společnost, sdílená kola jsou na dva roky růžová

    8. února 2025 14:27 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Od února jezdí v Novém Jičíně růžová kola Rekola namísto dosavadních modrých kol Nextbike. Město vybralo nového provozovatele služby sdílených kol, zaujala především lepší cena.

    Vícepráce prodlouží uzavření hlavního vstupu do úřední budovy v Novém Jičíně

    4. března 2025 11:01 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Oprava vstupu do budovy městského úřadu v Novém Jičíně bude trvat déle, než určoval původní termín. Prodlouží se o necelý měsíc. Důvodem jsou problémy, které se objevily pod povrchy některých prostor.


    Hornická éra, která stvořila Havířov, se definitivně uzavřela

    6. února 2026 10:41 | Havířov | Bára Kelnerová

    Havířov vznikl díky hornictví, tato éra ale definitivně skončila. Z podzemí Dolu ČSM ve Stonavě byl ve středu vyvezen symbolický poslední vozík s černým uhlím.

    Záchranáři ocenili osmiletou hrdinku, která mobilem přivolala pomoc k nehodě

    6. února 2026 12:48 | Celý MS kraj | Anna Břenková

    Sama vylezla z havarovaného auta a pomocí světla z mobilu zastavila projíždějící auto. Zástupci záchranky a policie dnes osobně poděkovali malé hrdince. Za odměnu si školačka prohlédla vrtulník i speciální techniku.

    Bezpečnostní rizika přibývají, konference Ochrana obyvatelstva upozornila, že bez změny přístupu to nepůjde

    6. února 2026 13:49 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

    Česká republika podle odborníků zatím není dostatečně připravená na všechny bezpečnostní hrozby a možné krizové situace. Nejen to padlo na mezinárodní konferenci Ochrana obyvatelstva na Vysoké škole báňské. Účastníci mluvili i o nutné změně v přístupu lidí k vlastní připravenosti.

    Růžová kola v celoročním provozu obstála

    6. února 2026 10:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Sdílená kola se ve městě osvědčila. Služba si našla téměř dva tisíce pravidelných uživatelů. Poslední rok fungují výpůjčky růžových bicyklů bez přestávky, tedy včetně zimních měsíců.

    Slezská diakonie opravila Domov seniorů SAREPTA v Komorní Lhotce

    6. února 2026 12:28 | Celý MS kraj | Libor Běčák

    Na mnohem vyšší úrovni může Slezská diakonie poskytovat sociální služby ve svém Domově pro seniory SAREPTA v Komorní Lhotce. Ten prošel celkovou rekonstrukcí, aby splňoval současné normy.

    Minikino Kavárna v centru Ostravy patřilo odkazu Michaela Jacksona

    6. února 2026 10:01 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

    Minikino CKV v Ostravě připravilo jedinečný kulturní zážitek pro fanoušky Michaela Jacksona. V rámci speciální akce zde proběhla projekce filmu "Michael Jackson's This Is It" a poté křest knihy "Odhalení Michaela Jacksona" od Davida Baila.

    Ve frýdlantské Kotelně mohou lidé využívat novou finskou saunu

    6. února 2026 9:39 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

    Vyznavači stále oblíbenějšího saunování mohou využívat zbrusu novou saunu ve Sportovně relaxačním centru Kotelna.

    Veleúspěch Bukovské: titul z juniorského MS v cyklokrosu

    6. února 2026 13:37 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

    Fenomenální úspěch přivezla z Nizozemska ostravská cyklistka Barbora Bukovská. Na mistrovství světa v cyklokrosu vybojovala titul a o stupínek tak ještě vylepšila svou loňskou stříbrnou medaili. Stala se první českou šampionkou v historii.

    Policista skočil do ledové Ostravice pro tonoucího mladíka

    5. února 2026 14:33 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

    21letý mladík se topil v řece Ostravice u Sýkorova mostu v Ostravě. Policisté byli na místě za pár minut. Jeden z nich bez váhání skočil do ledové vody pro nehybné tělo. Následovala dramatická resuscitace. Po dvaceti minutách se srdce mladíka znovu rozbušilo.

    Ostravou prošel hornický průvod. Slavnost ukončila mše v katedrále Božského Spasitele

    4. února 2026 14:19 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

    Poslední vozík uhlí na Dole ČSM ve Stonavě znamená definitivní tečku za těžbou uhlí, kterou má v DNA už od svého vzniku Ostrava. Proto se i v moravskoslezské metropoli u této příležitosti uskutečnila rozlučková akce, kterou odstartoval hornický průvod městem.

    Svářeči

    Kopřivnice Nástup: od 1. března 2026 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

    Usedl za piano a večer naplnily emoce

    Včera 9:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Hudební večer plný emocí, improvizace a především i vlastní tvorby novojičínského muzikanta se odehrál v jedné z místních kaváren. Za piano usedl Patrik Kačo.

    BEZ KOMENTÁŘE: Klienty studénecké Charity potěšil chrámový sbor

    Včera 6:44 | Studénka | Jan Plášil

    Koncert Chrámového sboru sv. Jiří z Lubojat měl v charitním domě ve Studénce původně zaznít ještě na sklonku loňského roku. Přesunut byl ale na leden.

    Nový Jičín láká na obří deskovku s kloboučníkem

    6. února 2026 7:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Novojičínské Návštěvnické centrum doplnilo své expozici o další atraktivní novinku - obří deskovou hru. Ta svým příběhem propojuje prezentaci klobouků a generála Laudona.

    Mokrá mapa na stropě zámku vyvolala rychlou reakci

    5. února 2026 12:50 | Studénka | Petra Dorazilová

    Město zahájilo opravu části střechy nového zámku. Do objektu zatéká, a to právě nad prostory, které nyní procházejí renovací.

    Nový Jičín hostil krajské kolo Nerf ligy volnočasových středisek

    5. února 2026 8:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Novojičínský Fokus pořádal krajské kolo Nerf ligy. Turnaje se účastnily týmy z pěti středisek volného času, přičemž nejlepší postoupily do celostátního finále.

    Ve škole na Sjednocení oslavili pololetí karnevalem

    4. února 2026 17:07 | Studénka | Petra Dorazilová

    Pololetní vysvědčení žáci v základní škole na ulici Sjednocení oslavili karnevalem. Akce propojila děti z klasických a speciálních tříd, které jsou součástí školy pod názvem “Slunečnice”.

    Mezinárodní den slavili Romové s přáním Aven bachtale
    Vydáno 9. dubna 2025 12:51, Nový Jičín, Petra Dorazilová
    K oslavám Mezinárodního dne Romů, který si připomínáme v dubnu, se pravidelně připojují i ti Novojičínští. Letos uspořádali komunitní setkání v knihovně Součástí bylo autorské čtení romské spisovatelky a ochutnávka romské kuchyně.

    8. duben, Mezinárodní den Romů, je každoročně příležitostí k oslavě romské kultury a identity. V Novém Jičíně uspořádali místní Romové 10. ročník oslav. Program se odehrával na více místech, i v městské v knihovně, kde zazněla romská hymna.

      Veronika Kačová, organizátorka akce: “Moto letošního ročník je “Buďte šťastní neboli Aven bachtale”. Já vnímám 10. ročník jakoby oslavu života, oslavu romství, oslavu toho, co nás všechno vlastně Romy spojuje.”
      Ilona Kačová, spoluorganizátorka akce: “Tady je takový dobrý štiplavý guláš z krkovičky. Tady máme pišot s bramborem a mletým masem, ten se polévá ještě máslem a cibulkou, a tady jsou pankušky.”

      Součástí slavnosti byl literární večer se spisovatelkou Květoslavou Podhradskou. Píše knihy pro děti i dospělé v romštině a češtině.

      Květoslava Podhradská, spisovatelka: “Určitě budu preferovat moji knihu Povídání u povidel, romsky O vakeriben paš o lekvaris. Je to kniha o mém vyprávění vnoučatům, kde oni se dozvídají, jaká jsem měla dětství a odkud pocházím. Tak jsem jim ráda povykládala, že jako malé děvčátko jsem vyrůstala v romské osadě na východním Slovensku a co se tam dělo.”
      Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: ”Je úžasné, že už se koná desátý ročník tohoto, dá se říci, festivalu. Kromě toho, že si ukazujeme, v čem se můžeme obohatit, čím se můžeme inspirovat, tak je hlavně nejdůležitější to, že díky takovým akcím zjišťujeme, že jsme si velmi podobní, možná, že jsem skoro stejní.”
      Petr Trnka, návštěvník akce: “Já sem chodím celých deset let, co se tato akce koná, vždycky to fotografuji, ale nejen proto tu chodím, ale díky rodině Kačovic si Romů nesmírně vážím. Prostě je to tady báječné.”

      To, jak se zdejší oslava Mezinárodního dne Romů za své desetiletí vyvíjela, mapuje výstava fotografií. K vidění bude v knihovně do konce dubna.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000048147/mezinarodni-den-slavili-romove-s-pranim-aven-bachtale