Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Most vedoucí ze Zámku Kunín už nenaráží na zavřené dveře

Zámek Kunín na Novojičínsku připravil pro návštěvníky novinku. Most ze zámku, vedoucí do sousedního kostela, už nenaráží na zavřené dveře. Lidem se otevřel vstup do panské oratoře.

V České republice je asi dvacítka mostů, které spojují zámek a vedlejší kostel, nicméně většina vstupů do chrámů je zazděná. Mezi výjimky, které umožní nahlédnout návštěvníkům do panských oratoří, patří teprve několik dní Zámek Kunín.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “My jsme rádi, že na základě dohody s farností, s biskupstvím, ta oratoř mohla být otevřena, a že kraj Moravskoslezský poskytl dotaci, která umožnila otevření panské oratoře veřejnosti a tento kunínský zámek posunout směrem k těm nejzajímavějším zámeckým objektům na Moravě.”

Původní most, kterým panstvo procházelo do kostela, byl zbořen v 50. letech, návštěvníci se do oratoře dostávají po replice z roku 2006.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Tedy se očima majitelů zámku můžete podívat do toho krásného prostoru.”
návštěvnice zámku: “Je to hodně zvláštní pocit, opravdu netradiční slavnostní pocit.”

Průvodci teď upozorňují turisty na několik významných uměleckých děl v kostele, například dva křišťálové lustry.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “To je taková zajímavost, původně ty lustry zdobily obývací pokoj a ložnici hraběnky Walburgy, stavitelky kostela a po její smrti se přesunuly jako dar dědiců sem do kostela.”

Opomenout nelze ani malbu novojičínského rodáka, mistra evropského expresionismu, Antona Koliga, která zdobí strop kostela. Pořízena byla v roce 1912 ke stému výročí jeho postavení.

Nahlásit chybu


K tématu
Ing. Marek Káňa - Parkoviště Ráztoka
Trojanovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail