Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ukovali desítky srdcí a vytvořili nový český rekord

Na Novojičínsku vzniklo originální sochařské dílo, které se současně stalo i českým rekordem. Akce Zapoj své srdce měla za cíl vytvořit co nejdelší řetěz z ukovaných srdcí.

Na 5 různých místech Novojičínska, v omezeném čase od 6:00 hodin ráno do 17:00 odpoledne, kovář David Sekula spolu s dalšími pomocníky tvořil srdce pro vznik nového českého rekordu - nejdelšího řetězu z ukovaných srdcí. Akce, kterou pojmenoval Zapoj své srdce, začala ve Štramberku. Druhým stanovištěm bylo nádvoří Žerotínského zámku v Novém Jičíně.

David Sekula, kovář: “My jsme taková parta nadšenců a byli jsme někde na jarmarku, kde jsme dělali kovaná srdíčka, a přišla malá holčička, že by z toho chtěla vidět řetízek. Tak jsme řekli, proč ne, je to hezký nápad, a jsme tady.”
Kateřina Pelcová, Muzeum Novojičínska: “Dneska v Novém Jičín v Žerotínském zámku lámeme český rekord. Pan Sekula, který nás oslovil začátkem prázdnin, chce zlomit rekord. Domluvil se s agenturou rekordů a kuriozit v České republice a na pěti místech, z toho na třech pobočkách Muzea Novojičínska, se bude realizovat kování srdcí, které je určeno pro širokou veřejnost.”

Na každém místě se dle pravidel vyhlášených pro zápis rekordu zdržel hodinu. Za 60 minut zvládli kováři dobrovolníci za asistence profesionála ukovat, podle šikovnosti, 10 až 15 srdcí. Každé z nich bylo originál.

David Sekula, kovář: “Já bych tak předpokládal, kdyby jich bylo alespoň minimálně padesát, teď jich máme 23, tak si myslím, že to zvládneme.”
Eva Sulovská, účastnice rekordu: “Bylo to zajímavé zkusit si, co znamená “Kuj železo, dokud je žhavé”. Opravdu to není lehká práce, člověk musí být pohotový, musí udeřit v pravou chvíli, ale pan Kovář se svými silnými pažemi byl poblíž, takže jsme zvládli udělat takové menší srdce.”

Součástí akce byla také ukázka a střelba z historických zbraní a ražba mince.

Z Nového Jičína, v danou chvíli tedy s celkem zmíněnými 23 železnými srdci, pokračoval kovář do Starého Jičína, zámku Nová Horka a rekord byl uzavřen ve Světě Komenského ve Fulneku, kde jeho vytvoření potvrdil pracovník Agentury Dobrý den z Pelhřimova. Zapojená srdce se tak současně stala originálním sochařským dílem.

David Sekula, kovář: “Já mám takovou představu, že by ta srdce mohla putovat po všech těch pěti místech, kde se ten řetěz tvoří, a vždy by tam nějakou dobu mohla zůstat a znázorňovat tu podstatu.”

A na závěr tedy shrnutí: Akce Zapoj své srdce se účastnilo celkem 51 kovářů a kovářek různého věku, vytvořili 64 srdcí a jejich spojení představovalo řetěz dlouhý 7,5 metru.

Nahlásit chybu


K tématu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail