Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vést Nový Jičín chce devět politických stran a sdružení, volit tu budeme i senátora

Za necelý měsíc se budou konat volby, které rozhodnou o tom, kdo bude nově řídit města a obce. V Novém Jičíně se bude o hlasy voličů ucházet devět politických stran a sdružení, a vybírat tu lidé budou i senátora.

Termín komunálních voleb je 23. a 24. září. Lidé budou po čtyřech letech opět vybírat, kdo nově povede novojičínskou radnici. Uchází se o to devět politických subjektů.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “Do schránek dostanou voliči pouze jeden hlasovací lístek, pravděpodobně to bude ve formátu A2, bude to velká plachta, která bude oboustranná. Voliči budou v letošních volbách, to znamená, že budou mít tři možnosti volby. První je, že zakřížkují jednu volební stranu, nebo mohou zakřížkovat jednu volební stranu a spektrem celého toho hlasovacího lístku jednotlivé kandidáty a nebo mohou vykřížkovat pouze jednotlivé kandidáty .”

Každý volič má tolik hlasů, kolik je členů zastupitelstva. V Novém Jičíně tedy 29. Pokud zakřížkuje více jmen, hlasovací lístek propadá. Označit ale může méně kandidátů. Pokud volič přidělí křížek jedné straně a zároveň kandidátům z jiných politických subjektů, odečítá se počet hlasů zvolené straně, a to od konce kandidátky.

Zde je seznam politických subjektů kandidujících v Novém Jičíně v pořadí, které jim bylo pro volby vylosováno: koalice SZ s Piráty, TOP 09 a STAN, dále Projekty pro Nový Jičín, SPD, ODS, KDU-ČSL, Bezpečnost, odpovědnost, solidarita, Hnutí ANO 2011, Víc pro Nový Jičín s ČSSD a Je čas na změnu.

Kromě nových zastupitelů budou ale lidé v Novém Jičíně volit i senátora.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “Ve volebním obvodu číslo 67 podalo přihlášku k registraci celkem 6 volebních stran a jeden nezávislý kandidát. Hlasovací lístky půjdou společně v jedné obálce společně s komunálními volbami.”

Pokud ani jeden z kandidátů na senátora nezíská v prvním kole více než 50 procent hlasů, půjdou Novojičínští k volbám i o týden později, a to 30. září a 1. října. O senátorské křeslo se tedy uchází: současný senátor Petr Orel, dále Jaromír Radkovský, Ivana Váňová, Jan Mužík, Dana Váhalová, Pavel Liška a Leo Luzar.

Volební místnosti v Novém Jičíně zůstaly stejné jako při posledních volbách loni na podzim. Imobilní občané si mohou požádat o přenosnou urnu.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “Požádat o přenosnou urnu mohou i ve dny voleb přímo danou okrskovou komisi. Ještě bych zmínila, že při komunálních volbách není možné volit na voličský průkaz, protože se volí přímo do komunálních voleb, takže přímo v místě trvalého bydliště. Při volbách do senátu lze použít voličský průkaz, ale ten zase mohou využít voliči pouze ve volebním obvodu 67.”

Hlasovací lístky ve schránkách mají mít lidé dle zákona nejpozději 3 dny před konáním voleb. K dispozici budou v každé volební místnosti.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy