Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Slavnost města na vlnách moře a v duchu skautingu

Nový Jičín po dvouleté pauze uspořádal slavnost města. Inspirací tematického pojetí byli námořníci a století skautingu. Součástí byly workshopy, vystoupení zdejších souborů a koncerty.

Skautská hymna, která doprovázela stoupající českou vlajku, zahájila v sobotu slavnost města v parku Žerotínského zámku. Junáci zde rozbili svůj tábor a celodenním programem s ukázkou táborového dne připomněli 100 leté výročí novojičínského skautingu jako jedno ze dvou hlavních témat letošní slavnosti.

Lubomír Lukeš, vedoucí střediska DVOJKA Nový Jičín: “Já jsem přišel do skauti v 68 roce, vydržel do roku 1970 než nás zakázali. pak jsme založili trampskou osadu a v duchu skautingu jsme pokračovali těch dvacet let dál. A když byla šance, tak 8. prosince jsme pískli a přišlo nás 25 z toho oddílu a od té doby jsme zase tady. Je to 33 let.”
Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Pagoda Nový Jičín: “Středisko Pagoda obnovilo svou činnost hned v lednu 1990, je pravdou za celou stoletou éru fungování junáka je toto nejdelší nepřetržité období naší činnosti.”

Hned vedle skautského tábora si děti mohly vyzkoušet vodní hrátky a vnořit se tak do nosné myšlenky slavnosti - Novojičínští na moři a na vodě. Tu na Masarykově náměstí nebo na nádvoří Žerotínského zámku ztvárňovaly kreativní workshopy základních škol, Střediska volného času Fokus, Rodinného centra Mozaika a programy různých kejklířů. 

Historickou podstatu tématu novojičínských mořeplavců prezentovala na náměstí výstava fotografií.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Součástí novojičínských oslav je prezentace dvou významných expedic, kterých se naší rodáci zúčastnili. Připomínáme si 150 let vyplutí polární expedice i s naším rodákem Eduardem Orlem, která objevila nejsevernější souostroví světa. A taktéž zde prezentujeme expedici do tajemných vod Šalamounových ostrovů v centrální části Pacifiku, kde se střetla dokonce i s kanibaly a několik lidí z této expedice, s výjimkou našeho rodáka Viléma von Kittlitz bylo snědeno.”

Slavnost města provázela vystoupení novojičínských uměleckých souborů, soutěž o nejoriginálnější klobouk na téma vody a lidé korzovali kolem stánků s výrobky a dobrotami místních podnikatelů.

návštěvníci slavnosti: 
Slavnost je naprosto fantastická, jsem rád, že po dvou letech se povedla uskutečnit.”
“Po dvouleté pauze jsme se velice těšili a o to více, že letošní téma je voda a moře.”
“Počasí zatím vyšlo, proti tomu, čím vyhrožovali, a uvidíme, jak bude odpoledne.”
“Užíváme si to, je to paráda.”
“Je tady opravdu hodně lidí, hodně stánků a zábavy.”
“Konečně téma, které mě naplnilo. Je to moc fajn.” 

Počasí nakonec k tématu Novojičínští na vodě přece jen přidalo vlastní doprovod - provazce vody a kroupy, které se spustily těsně před průvodem. Ani tak se jeho účastníci nenechali odradit.

  Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Představují se zde školy školky za což jsme strašně vděčni, protože je to součást Nového Jičína, a také novojičínské spolky. Program je sestaven tak, aby se zde představili novojičínští, na které se Novojičínští a jejich rodinní příslušníci přijdou podívat a pobavit oslavit takovou pouť v Novém Jičíně.”

  Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Po dlouhé dvouleté pauze se novojičínští občané, ale i jejich přátelé z různých míst z celé republiky potkávají u nás na novojičínském náměstí. Tematicky jsme, si myslím, úkol splnili dokonale, protože dneska jsme tu měli, snad kromě duhy, všechny přírodní úkazy, padaly kroupy a vody jsme tady měli, jak na skutečném moři."

  Slavnost v Novém Jičíně byla dvoudenní, pátek večer byl ve znamení koncertů Dalibora Jandy a Ondřeje Rumla, sobota po setmění nabídla nejprve light show v podobě mořských živočichů a laser mapping na budovách historického centra. Program vyvrcholil koncerty Pokáče a kapely Jelen.

  Jindra Polák, kapela Jelen: “Užívám si moc, protože je to samozřejmě po těch dvou letech samozřejmě velká úlevy, moci jezdit a hrát. A tady to máme rádi, my k Novému Jičínu máme vztah, protože to málokdo ví, že jsme velkou část našeho posledního alba nahrávali tady ve studiu našeho kamaráda Honzy Balcárka a minimálně třetina písniček tam vznikla. Takže my jsme tady to tady pošli, užili a máme tady k tomu fakt blízku.”
  Nahlásit chybu

  K tématu


  Nejčtenější zprávy