Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Robot v novojičínské nemocnici pomohl už dvěma tisícům pacientů

Dva tisíce operací má na svém kontě robotický systém Da Vinci, kterým je vybavena novojičínská nemocnice. Chirurgové tak mohou provádět komplikované zákroky šetrněji. Pomáhá především onkologickým pacientům.

Jana Černošková se svou diagnózu, nádor ledviny, dozvěděla počátkem loňského roku a musela na operaci. V novojičínské nemocnici ji vedl Jan Novák prostřednictvím robotického systému Da Vinci. V těchto dnech tu s pomocí robota provedli už operaci číslo 2 000. A nemocnice k tomu pozvala i paní Černoškovou, která popsala svou zkušenost.

Jana Černošková: “Cítila jsem se dobře, protože je to strašně šetrné, není to žádná velká jizva, mám tam asi tři body. Ale nejhorší bylo, že se zjistilo, že ten nádor je i ve druhé ledvině, a to jsem už opravdu ve skrytu duše doufala, že mi pan primář nabídne znovu robotický to odstranit a povedlo se. Takže jsem prodělala dvě robotické operace do roka.”
Jan Novák, primář urologického oddělení, Nemocnice AGEL NJ: “Rozhodně šetříme břišní stěnu pacienta, pacient je schopen se poměrně brzy po operaci postavit na nohy, je brzy schopen přijímat tekutina a jídlo tak, aby se co nejdříve dostal do kondice.”
Jana Černošková: “Nikdo se toho nemusí bát, ta věda pokročila a já jsem za to strašně vděčná.”

Robotický systém je v novojičínské nemocnici od roku 2008, v roce 2016 byl modernizován a lékaři mají k dispozici nejdokonalejším verzi.

Jan Novák, primář urologického oddělení, Nemocnice AGEL NJ: “V urologii robotický systém pomáhá nejvíce u onkologických diagnóz, nejčastější prováděnou operací je odstranění rakovinou postižené prostaty.”

Robot zde také často pomáhá při operacích ledvin, močového měchýře a dělohy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy