Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava spojuje profesionály z Rakouska a novojičínské žáky

Kamenná bašta v Novém Jičíně hostí česko-rakouskou výstavu. Výjimečné je na ní to, že spojuje tvorbu profesionálních výtvarníků umělecké skupiny Jetzt a žáků základní umělecké školy.

Spojuje umění? Tuto otázku si klade už v samotném názvu bilaterální výstava, která je k vidění v Novém Jičíně na baště Klubu rodáků a přátel města. Je společným projektem členů rakouské umělecké skupiny Jetzt a žáků výtvarného oboru zdejší základní umělecké školy.

Lada Poulová, výtvarný obor ZUŠ Nový Jičín: “Nás oslovila rakouská strana, konkrétně kurátorka, která v Rakousku pořádá výstavy, a nás pozvala do projektu, který byl výjimečný v tom, že spojoval naše žáky, dalo by se říci teenagery, s profesionálními rakouskými výtvarníky.”

Náplní projektu byla ekologická otázka, výsledkem je deset děl rakouských výtvarníků a desítka žákovských prací.

Sofiia Pirakovska, výtvarný obor ZUŠ Nový Jičín: “Já jsem se inspirovala Philipem Treacy, to je známá kloboučník, a ve svém díle vidím velký ekologický problém těsně svázaný s covidem, a to je vyhazování medicínských roušek do přírody, do oceánů a tak podobně.”
Kateřina Pechánková, výtvarný obor ZUŠ Nový Jičín: “Někteří lidé se už ani nesnaží zachránit, nějak pomoct nebo vymyslet nápad, jak pomoct té přírodě, která už je nacucaná chemikáliemi, špinavá, nehezká a prostě je jim to už tak jedno, že tu myšlenku hodí za hlavu. A můj projektu zobrazuje, že třeba hodí za hlavu i tu plechovku.”

Výstava měla premiéru v létě v Rakousku ve výstavní síni v Laa an der Thaya, na české straně bude k vidění do konce listopadu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy