Hřiště s umělým povrchem bylo v Novém Jičíně otevřeno v roce 2005, vydrželo 17 let. Poslední roky už byl ale trávník za hranou životnosti. Jeho rekonstrukci se podařilo realizovat letos, v říjnu mohli fotbalisté vyběhnout na nový trávník čtvrté generace.
mladší žáci FK Nový Jičín:
“Líbí se mi, že udělali novou umělku a je to super.”
“Je to výborné, neklouže to a je to fakt super.”
“Dobře se potom běhá, je to nejlepší,”
Patrik Horák, asistent trenéra mladších žáků, FK Nový Jičín: “Oproti tomu, co jsme zažívali během letní přípravy, tak toto je pro nás nadstandard, konečně mohou kluci hrát doma.”
Rekonstrukce spočívala v položení nového povrchu, a také v úpravě podkladové plochy. Součástí byla instalace nových branek a záchytných sítí, výměna osvětlení a nezbytné stavební úpravy .
Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: ”Hřiště začali kluci využívat od 8. října, 14. října začala platit certifikace, takže se tady hrají mistrovská utkání. Hřiště je plně využito domácími mládežnickými týmy a na zimu už se plní kalendář zájemci z okolí, kteří tady chtějí trénovat, případně hrát přípravné zápasy.”
Životnost trávníku daná výrobcem je 10 let, nicméně podlDobrfe dosavadních zkušeností tělovýchovné jednoty, při dobré údržbě je předpokladem, že 15 let vydrží.
Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Měli jsme štěstí na dodavatelskou firmu, která tyto trávníky dělá už dlouhé roky, takže má zkušenosti. Trávník jako takový je nejmodernější typ, na dnešní dobu má špičkovou kvalitu.”
Příjemnější herní podmínky teď dotváří také graffiti na původně jen šedých zdech kolem hřiště, což byl nápad dodavatele stavby.
Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Dělali to místní hoši, kteří na to mají licenci a jsou známí v republice. Myslím si, že to tomu areálu přispělo k tomu duchu toho fotbalového dění, které se tady bude odbývat.”
Rekonstrukce hřiště vyšla celkem na více než 11 milionů korun. Státní podíl z Národní sportovní agentury činil zhruba 7 milionů 300 tisíc, zbytek zafinancovalo město Nový Jičín.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Dotace činila 3,9 milionu korun a jedná se o třetí projekt, který město spolufinancovalo v rámci modernizace sportovišť. V roce 2019 to byla hala ABC, v roce 2020 fotbalový stadion a atletický ovál a v roce 2022 tedy fotbalové hřiště s umělou trávou.”
Město se na těchto záměrech podílelo finančně na přípravách projektů a samotných stavbách. V případě hřiště s umělým povrchem také vykoupilo pozemky, které v tomto areálu byly ve vlastnictví České republiky.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Celková výše dotace, kterou město v letech 2017 až 2022 poskytlo tělovýchovné jednotě na tyto tři projekty, přesahuje částku 31 milionu korun.”
Uvedením nového umělého povrchu do provozu ale investice na tomto sportovišti nekončí. O něco lepšího zázemí se dočkají i diváci.
Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Podařilo se ve spolupráci s městem získat ještě dotaci z kraje a do konce roku by se měla realizovat rekonstrukce části tribuny, kde asi pro 150 stojících diváků vznikne vylepšený prostor.”
Moravskoslezský kraj dává na tyto práce 500 tisíc korun, 86 tisíc přidá ze svých prostředků tělovýchovná jednota.