Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Díky novému lisu na odpad pojedou z Nového Jičína na skládku méně častěji

Technické služby města mají na likvidaci odpadu nového pomocníka. Jedná se o lis na velkoobjemový odpad. Jeho rozdrcením a slisováním tak ušetří na převozu i za samotné skládkování.

Pod těžkou váhou lisu praskají dřevěné kusy nábytku, různé židle, skříňky a podobné, které lidé odvezli na separační dvůr. Jejich rozdrcením se objem odpadu v kontejneru během chvilky značně sníží. Technické služby tak budou jezdit na skládku méně často a takto zpracovaného odpadu se mohou zbavovat za výhodnější cenu.

Eva Bártková, vedoucí Odboru životního prostředí, Nový Jičín: “My si od toho slibujeme, že odpad už se bude vozit nahuštěný v těch kontejnerech, že technické služby nebudou vozit vzduch a že to bude i finančně efektivnější. Je to zařízení, které je určeno pro všechny druhy odpadu, nejen pro dřevo. Já se moc těším, až se začne stlačovat velkoobjemový odpad, protože tam ušetříte peníze i za skládkování a věřím tomu, že i větší část toho odpadu se bude využívat, něco materiálově, něco energeticky.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Pokud je to odpad, který se dá dále zpracovat, ať už materiálově nebo energeticky, to znamená, že se spálí v takzvaných energetických zařízeních na využití odpadu, tak potom je to za nižší cenu, než když se skládkuje, protože skládkování se rok od roku zvyšuje. Takže čím méně toho odpadu, který není využitelný, se nám podaří vyprodukovat, tak tím je to pro město ekonomicky výhodnější.”

Velkoobjemový odpad tvoří asi 12 procent veškerého odpadu, který město, potažmo jeho občané produkují. Pořizovací cena lisovacího zařízení byla necelý milion korun.

Petr Slotík, vedoucí úseku odpadového hospodářství TSM: “Zařízení funguje tak, že hydraulickým tlakem působí na lis, který jezdí po celé ploše kontejneru. Asi kromě skla a stavebního materiálu se dá použít na všechno. Jsme ve fázi zjišťování možností, tak se budeme snažit to využívat na všechno, na co to bude možné.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to nikdy nekončící proces. Odpady byly a budou. V letošním roce se podařilo zavést gastroodpady, REUSE centrum, hledáme samozřejmě nové cesty, jak zmenšit množství odpadů a snažíme se hledat cesty, jak ho zminimalizovat.”

Lis na velkoobjemový odpad je umístěn na separačním dvoře na ulici Propojovací. Ve stejném areálu je také zmíněné REUSE centrum, kde mohou občané odevzdat věci, pro které již nemají využití, ale někomu jinému by se mohly hodit. Koloběh těchto věcí je zcela zdarma.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy