Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Proč Vánoce slavíme, vysvětluje dětem novojičínské muzeum

Podstatu Vánoc v jejich křesťanském původu vysvětluje dětem adventní program Muzea Novojičínska. Kromě informací si odtud malí návštěvníci odnášejí i vlastní výrobky, baňku a ozdobu z vosku.

Novojičínské muzeum už tradičně před Vánoci spustilo program pro školní děti s názvem Vánoce ve městě, věnuje se ale také lidovým zvykům na venkově a obecně křesťanskému původu svátků.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Přibližujeme dětem, proč vlastně ty Vánoce slavíme, co se stalo před více než dvěma tisíci lety, jaké události se udály v Betlémě, že se narodil Ježíšek, za jakých okolností, a že ten advent je takové čekání na to připomenutí si těchto velkých událostí.”

Vyprávění doprovází praktická část, například zdobení skleněných baněk nebo výroba ozdob z tradičního materiálu z vosku.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Využijeme voskové pláty, které jsou barevné. Vykrajovátky na cukroví z nich vykrojíme dva stejné tvary.”

Vidět tu děti mohou i jak se dříve stloukalo máslo v máselnici.

Martin Mužný, Muzeum Novojičínska: “Dělávalo se ze smetany, to máslo většinou dělávaly malé děti ještě ráno před školou. Smetana musela být kvalitní, většinou se stloukávalo hodinu až dvě.”
děti ze ZŠ Tyršova:
“Hodně se mi povedl andílek z vosku, ten se mi hodně líbil.”
“Jak se dělalo to máslo.”
“Jak jsme zdobili perníčky to linecké cukroví.”

O tento předvánoční program v muzeu byl jako každý rok velký zájem, kapacita termínů ve dvou týdnech byla okamžitě naplněna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy