Nový Jičín letos vyhlásil šestý ročník participativního rozpočtu. Nápady na vylepšení města podali čtyři lidé nebo spolky. Dva z nich jsou situovány do místní části Žilina a oba představují hřiště. Jedním z nich jsou workoutové prvky v areálu za přístřeškem venkovního posezení.
Tadeáš Kubeša, předkladatel projektu: “Protože jsem tady vyrůstal v Žilině a těch možností pro mladé je tu opravdu málo. Když jsem byl malý, na to tedy moc pyšný nejsem, tak jsme tady kousek dál stříleli po autech kuličkovkama, a právě chci, aby můj syn tu měl jiné možnosti, třeba to workoutové hřiště.”
Původně sice Tadeáš Kubeša jako otec malých dětí uvažoval o novém dětském hřišti, které by nahradilo to stávající, ale rozhodla cena.
Tadeáš Kubeša, předkladatel projektu: “Primárně jsem chtěl dětské hřiště, byl jsem v kontaktu s jednou firmou, ale když jsme jim řekl, že se musíme vejít do 200 tisíc korun, tak mi řekli, že je to nereálné, že tam se hraje o úplně jiné částky, takže mi doporučili tady tohle. Je to rozpětím pro širší věkové kategorie, i pro starší, trénovat tam mohou i dobrovolní hasiči. takže jsme se rozhodlo pro workoutové hřiště.”
Druhým nápadem na vylepšení Žiliny je v participativním projektu Rodinné hřiště, které by mělo vzniknout v sousedství fotbalového trávníku na Lamberku. Předkladatelem projektu je předseda TJ Sokol Žilina.
Petr Augustini, předkladatel projektu: “My si myslíme, že tím, že toto hřiště je dost využívání a v podstatě celá ta plocha je oblíbená místními občany, o víkendu tady chodí rodiny s dětmi, tak jsme si říkali, že by bylo zajímavé to obohatit o to hřiště.”
Projekt je kombinací několika herních prvků, od posilovací lavice až po houpačky. Měly by obohatit možnosti vyžití v lokalitě, která je častým cílem procházek místních lidí. A často si právě pro hraní zvolí fotbalový trávník, který je tak poměrně dosti zatěžován.
Petr Augustini, předkladatel projektu: “Momentálně probíhají tréninky mládeže, v podstatě každý den je tady nějaká aktivita, ať už mládežnických nebo mužských oddílů, které máme dva. Hřiště je města, je to veřejné hřiště, na kterém se mohou volně pohybovat i běžní občané, v podstatě na tom hřišti může být každý.”
Další dva návrhy přihlášené do participativního rozpočtu, a to lavičky v Hückelových vilách a sdílený polytechnický sklad v Bludovicích, představíme v některém z následujících expresů.
Celkem je na participativní rozpočet vyčleněno 400 tisíc korun s tím, že jeden projet se musí vejít do 200 tisíc, aby mohly být realizovány minimálně dva. O vítězi rozhodne v květnu hlasováním veřejnost.