Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči na krajské soutěži ukázali realitu z našich silnic

Hasiči se při zásahu u dopravních nehod často ocitají v situacích, kdy o životě člověka rozhoduje pár vteřin. To, co v reálu zažívají na našich silnicích, teď ukázali i veřejnosti během krajského kola soutěže ve vyprošťování osob.

Správný postup a rychlost byly hlavními kritérii krajského kola soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Jednou ročně ji pořádá hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, letos se organizace ujali hasiči z Novojičínska a připravili ji v sídle jedné ze svých profesionálních jednotek, v Bílovci.

Kamila Langerová, tisková mluvčí HZS MS kraje: “Jsou předem stanovené scénáře, které simulují dopravní nehody. Vidíte tady reálné situace, v podstatě vždycky vycházíme z toho, co se děje na silnicích.”

Připravené situace havarovaných vozidel si jednotlivé týmy na místě losovaly. Na splnění úkolu měly dvacet minut.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: ”Mohou to být dvě vozidla nebo vozidlo s pevnou překážkou, v mnohých případech je ten scénář nachystán tak, že to vozidlo je nestabilní, takže potom se samozřejmě hodnotí správná technika, správná taktika postupu.”

Dále se rozhodčí zaměřovali také na samotnou předlékařskou pomoc. Všímali si komunikace hasičů se zraněnou osobou a způsobu jejího vyproštění z vraku automobilu.

Kamila Langerová, tisková mluvčí HZS MS kraje: “Jde i o to, abychom ukázali veřejnosti, jak hasiči postupují při dopravních nehodách, co všechno tam může nastat, a jak probíhá to vyproštění těch osob. Jaké nástroje se používají, pomocí čeho se ti lidé dostávají z vozidel.”

Na soutěží se utkalo šest profesionálních a šest dobrovolných jednotek, dále hasiči ze Správy železnic a tři hostující týmy z Polska.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy