Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zastupitelé schvalovali dotace, například na podporu životního prostředí i na opravu loubí

Nový Jičín |

Zastupitelé města se v tomto volebním období sešli na své páté schůzi. Řešili například dotace v oblasti životního prostředí nebo podporu vlastníků domů na historickém náměstí.

Nejdůležitějším bodem jednání páté schůze zastupitelů byl prodej pozemků v průmyslové zóně, o kterém jsem již informovali v dřívější reportáži. Nyní se budeme věnovat dalším tématům, zejména schvalování dotací.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: ”Tak jako každý rok jsme schválili programovou dotaci na podporu životního prostředí ve výši 300 tisíc korun. Je to dotace ex post, to znamená, že je poskytována dodatečně, až po té, co člověk vybuduje tu danou věc a předloží veškeré podklady. Tento program se dělí na dva podprogramy, jednak je to podpora domácích čistíren odpadních vod, a je to především pro místní části, kde není centrální čistička odpadních vod, takže Bludovice a Straník. A ten druhý podprogram je na zachytávání dešťové vody, tedy na vybudování retenčních nádrží.”

V oblasti individuálních dotací zastupitelé odsouhlasili tradiční příspěvek na podporu Záchranné stanice v Bartošovicích, a to ve výši 90 tisíc korun.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Rád bych zdůraznil, že oni nežádají pouze u města Nový Jičín, protože mají širokou působnost nejen v Moravskoslezském kraji, ale i ve Zlínském a Olomouckém kraji, takže žádají i u dalších měst a krajů. Na správním území Nového Jičína za loňský rok zachránili konkrétně 197 živočichů, což je podobný počet jako v minulých letech.”

Naopak nebyla schválena dotace spolku BEMGE Motocross, který provozuje činnost v areálu u Propojovací ulice. Žádal 225 tisíc korun na pořízení čtyřkolky, která by sloužila k záchranným pracem a k údržbě trati. Nicméně tento spolek bez pomoci města nezůstal, na podnět zastupitele Petra Brandejse se bude řešit možnost využití čtyřkolky, která je v technických službách a není zde potřebná.

Další z bodů, který zastupitelé všemi hlasy schválili, byla podpora soukromých vlastníků budov v prostoru náměstí, a to v rámci programu estetizace.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “V tomto programu došlo k úpravě oproti minulým letům tak, aby umožnil financovat i opravy podloubí na našem náměstí. Schválením tohoto programu došlo i k navýšení dotace z 35 na 50 procent, a celkový finanční objem tohoto dotačního programu činí 595 tisíc korun.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tady město chce motivovat majitele těchto domů, hlavně majitele loubí, aby to loubí drželi v nějakém ucházejícím stavu. Je to dotační titul, který bude vyplácen ex post a majitel domu může získat až 200 tisíc korun na opravu loubí.”

V neposlední řadě pak zastupitelé přijali novou vyhlášku týkající se provozování hazardu ve městě.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Kterou se ruší původní vyhláška z roku 2011 a je to vyhláška o stanovení míst sázkové hry. Tato původní vyhláška mohla být podle vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže diskriminační a bylo třeba rozhodnout tak, aby regulace míst pro sázkové hry byla v souladu s ústavními principy státní správy a také s judikaturou Evropské unie. V současné době je hazard regulován našim státem.”

Na území města bylo v minulosti 25 míst, kde bylo možné provozovat hazardní hry a sázky, jsou v současné době tři.

Nahlásit chybu


K tématu

Na dotační programy půjde v příštím roce 36 milionů korun

25. září 2023 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelé města odsouhlasili částku, kterou v rozpočtu na příští rok podpoří činnost sportovních klubů, kulturních organizací, a také například sociální oblast. Vyčlení na ně téměř 36 milionů korun.

Mimořádné zastupitelstvo kývlo na podporu kotlíkových dotací

21. dubna 2023 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínští zastupitelé se sešli na mimořádné schůzi, rozhodovali o jediném bodu - podpoře kotlíkových dotací. Moravskoslezský kraj letos vyhlásil už 5. výzvu tohoto dotačního programu.

Rozpočet Nového Jičína 2024: plánované akce i reakce na havárie

15. prosince 2023 16:08 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín má rozpočet na rok 2024. Zastupitelé jej schválili asi po hodinové diskuzi. Plánované výdaje mimo jiné reagují i na dva havarijní stavy - venkovního bazénu a kuchyně základní školy Dlouhá.


Krnovská nemocnice, jako první u nás, uvedla do provozu unikátní transportní systém vzorků, podobný potrubní poště, avšak plně automatizovaný

Dnes 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvách se postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Spolek aktivních Novojičíňáků hraje divadlo a baví se tancem

Skupina Novojičíňáků, kteří, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo pro děti.

“Blešák” v Novém Jičíně zaujal, přesunul se na náměstí

Obliba bleších trhů mezi nakupujícím i prodejci roste. V Novém Jičíně se původně jednodenní akce konaná v uzavřeném prostoru rozšířila na dva dny, a uskutečnila se na Masarykově náměstí.

Nechtějí být jen seniorkami, založily v Novém Jičíně aktivní spolek

Skupina novojičínských žen, které, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo.

Trofej vítěze AHL skončila v rukou domácího týmu

15. dubna 2024 17:42 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Zimní sezonu na ledové ploše ve Studénce uzavřelo finále amatérské hokejové ligy. Rozhodující zápas se odehrál poslední březnovou sobotu. Těsným rozdílem jediného gólu jej vyhrál tým domácích.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Zastupitelé schvalovali dotace, například na podporu životního prostředí i na opravu loubí
Vydáno 19. června 2023 11:20, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Zastupitelé města se v tomto volebním období sešli na své páté schůzi. Řešili například dotace v oblasti životního prostředí nebo podporu vlastníků domů na historickém náměstí.

Nejdůležitějším bodem jednání páté schůze zastupitelů byl prodej pozemků v průmyslové zóně, o kterém jsem již informovali v dřívější reportáži. Nyní se budeme věnovat dalším tématům, zejména schvalování dotací.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: ”Tak jako každý rok jsme schválili programovou dotaci na podporu životního prostředí ve výši 300 tisíc korun. Je to dotace ex post, to znamená, že je poskytována dodatečně, až po té, co člověk vybuduje tu danou věc a předloží veškeré podklady. Tento program se dělí na dva podprogramy, jednak je to podpora domácích čistíren odpadních vod, a je to především pro místní části, kde není centrální čistička odpadních vod, takže Bludovice a Straník. A ten druhý podprogram je na zachytávání dešťové vody, tedy na vybudování retenčních nádrží.”

V oblasti individuálních dotací zastupitelé odsouhlasili tradiční příspěvek na podporu Záchranné stanice v Bartošovicích, a to ve výši 90 tisíc korun.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Rád bych zdůraznil, že oni nežádají pouze u města Nový Jičín, protože mají širokou působnost nejen v Moravskoslezském kraji, ale i ve Zlínském a Olomouckém kraji, takže žádají i u dalších měst a krajů. Na správním území Nového Jičína za loňský rok zachránili konkrétně 197 živočichů, což je podobný počet jako v minulých letech.”

Naopak nebyla schválena dotace spolku BEMGE Motocross, který provozuje činnost v areálu u Propojovací ulice. Žádal 225 tisíc korun na pořízení čtyřkolky, která by sloužila k záchranným pracem a k údržbě trati. Nicméně tento spolek bez pomoci města nezůstal, na podnět zastupitele Petra Brandejse se bude řešit možnost využití čtyřkolky, která je v technických službách a není zde potřebná.

Další z bodů, který zastupitelé všemi hlasy schválili, byla podpora soukromých vlastníků budov v prostoru náměstí, a to v rámci programu estetizace.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “V tomto programu došlo k úpravě oproti minulým letům tak, aby umožnil financovat i opravy podloubí na našem náměstí. Schválením tohoto programu došlo i k navýšení dotace z 35 na 50 procent, a celkový finanční objem tohoto dotačního programu činí 595 tisíc korun.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tady město chce motivovat majitele těchto domů, hlavně majitele loubí, aby to loubí drželi v nějakém ucházejícím stavu. Je to dotační titul, který bude vyplácen ex post a majitel domu může získat až 200 tisíc korun na opravu loubí.”

V neposlední řadě pak zastupitelé přijali novou vyhlášku týkající se provozování hazardu ve městě.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Kterou se ruší původní vyhláška z roku 2011 a je to vyhláška o stanovení míst sázkové hry. Tato původní vyhláška mohla být podle vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže diskriminační a bylo třeba rozhodnout tak, aby regulace míst pro sázkové hry byla v souladu s ústavními principy státní správy a také s judikaturou Evropské unie. V současné době je hazard regulován našim státem.”

Na území města bylo v minulosti 25 míst, kde bylo možné provozovat hazardní hry a sázky, jsou v současné době tři.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000037799/zastupitele-schvalovali-dotace-napriklad-na-podporu-zivotniho-prostredi-i-na-opravu-loubi