Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policisté a BESIP apelovali na cyklisty, přilbu by měl mít každý

Nový Jičín |

Policisté a zástupci BESIPU vyrazili k cyklostezce Koleje, apelovali na cyklisty, aby přilba byla automatickou výbavu všech. I těm starším osmnácti let vysvětlovali, jaký význam má v případě různých kolizí a nehod.

Novojičínští policejní preventisté a zástupci BESIPU se připojili ke 13. ročníku celorepublikové kampaně “Na kole jen s přilbou”. Na důležitost nošení této ochranné pomůcky upozorňovali dospělé i děti na cyklostezce Koleje.

cyklisté: 
“Já vždycky, jsem tak naučená, že jezdíváme s přilbou.”
“S přilbou, ale když jedu taky kousek na zahrádku, tak si ji neberu, ale asi bych měla.”
“Vždycky s přilbou, mám dvě přilby a tři kola. My starší profíci, už je mi 77 let, tak to známe.”
“Někdy jedu s přilbou, někdy bez, ale většinou se snažím s přilbou, protože přes ty hlavní cesty je to v dnešní době dost riziko.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Cílem projektu je snížit počet dopravních nehod cyklistů, převátně s těžkým zraněním. Základním pravidlem je mít za jízdy na na hlavě ochrannou přilbu. Tato povinnost je v České republice stanovena zákonem osobám mladším 18 let, ale my doporučujeme, aby tu přilbu měli všichni, bez rozdílu věku, protože opravdu dokáže zachránit život a zdraví.”

V loňském roce na českých silnicích zemřelo 42 cyklistů, z toho 29 z nich nemělo na hlavě přilbu.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Dopravní experti se shodují, že pokud by tyto osoby při dopravní nehodě měly přilbu, tak by pro ně nejspíše nebyl tragická. Když se podíváme na Novojičínsko, tak od začátku roku do konce května evidujeme 13 případů dopravních nehod cyklistů. V loňském roce za toto stejné období evidujeme 27 dopravních nehod cyklistů, doufáme, že tento trend bude pokračovat.”
Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “Je to tak, opravdu ve třech čtvrtinách případů by helma mohla zachránit život nebo minimálně ty následky na zdraví by byly minimální. Opravdu je to potřeba připomínat všem, co jezdí na kole, nejen dětem, ale i dospělým, právě dospělí často nemají pocit, že je potřeba tu přilbu nosit.”

Preventisté také upozorňují, že i když cyklista helmu má, měl by ji mít správně upevněnou, měla by mu dobře sedět a nebýt poškozená, třeba případným předchozím pádem. Ale nejde jen o přilbu, důležité jsou i další prvky související s povinnou výbavou kola.

cyklista:

“Na kole mám helmu, mám žluté odrazky v kolech, ve šlapkách, vepředu mám bílou odrazku, vzadu mám červenou, na sedačce mám světýlko červené, vpředu bílé, mám zvonek a dobře napnutý řetěz.”


Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “Spousta cyklistů ani neví, co je v té povinné výbavě. Koupí si nové kolo, prodejce jim třeba ani nedá tu informaci, co všechno je potřeba, a pak používají kolo bez reflexů, čímž samozřejmě ohrožují zejména sebe.”

Dobře vybaveného cyklistu pracovníci BESIPU a policie pochválili, ty ne úplně dokonalé obdarovali reflexními prvky a odrazkami. Zájemci si mohli vyzkoušet brýle, které dokáží nasimulovat stav při půl promile alkoholu v krvi a tím narušené reakce člověka.

Nahlásit chybu


K tématu

Řidiči kontrolu na alkohol vítali, v Novém Jičíně policisté nepřistihli žádného hříšníka

24. července 2023 7:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Policie České republiky a BESIP uskutečnili v Novém Jičíně kontrolně preventivní akci na alkohol za volantem. Nepřistihli žádného hříšníka, vzorné řidiče odměnili nealko pivem.

Policie vyrazila na Olešnou v rámci preventivní akce Na kole jen s přilbou

7. srpna 2023 16:22 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Přilba může nejen cyklistům zachránit život. Na to pravidelně upozorňují policisté, záchranáři i BESIP tým. Další z řad preventivních akcí zorganizovala policie na Olešné. Přímo na cyklostezce tam policisty radily cyklistům, jak mají mít správně vybavené kolo a že by měli myslet právě na přilby.

Vzorní řidiči dostali při kontrole pivo, samozřejmě nealko

1. srpna 2023 12:11 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Policie České republiky a BESIP uspořádali v Novém Jičíně kontrolně preventivní akci na alkohol za volantem. Nepřistihli žádného hříšníka, vzorné řidiče odměnili nealko pivem.


Nový Jičín převezme od tělovýchovné jednoty tribunu, aby ji mohl zbourat

Město Nový Jičín převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

Karvinsko kulturně žije. Chystají se další festivaly i sportovní akce

Včera 18:45 | Karviná | Jiří Cileček

Karviná se připravuje na Festival POHO Den. Ten letos oživí bohatým kulturním programem lázeňský park Darkov. Chystají se také běžecké závody POHO 50, které lákají na tratě od 10 do 50 kilometrů. Léto na Barboře pak nabízí pestrou škálu aktivit v areálu bývalého dolu Barbora po celé léto. Krásy pohornické krajiny výletníci poznají díky komentovaným projížďkám Báňským spěšným vlakem mezi doly.

Ostrava postaví na Bazalech nový fotbalový stadion až pro 17 tisíc lidí

Včera 11:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Návrat fotbalového Baníku Ostrava zpět na ikonické Bazaly je možný. Město Ostrava zadalo studii proveditelnosti výstavby nového stadionu. Z ní vyplynulo, že stavbě nic nebrání. Nový stadion může mít kapacitu až 17 tisíc lidí a bude splňovat nejmodernější požadavky.

Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze. Vyhrál radikální projekt s úctou k historii

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Oslavy sta let Velké Ostravy vyvrcholily dobovým průvodem a programem na Masarykově náměstí

Půl roku trvající oslavy sta let Velké Ostravy zakončila velmi povedená akce. Velkolepý průvod ulicemi v dobových kostýmech prošel centrem, aby odstartoval bohatý program na Masarykově náměstí.

Studénka oslavila výročí založení města a vyhlásila svou osobnost

Studénka Hudebním týdnem oslavila 65. výročí založení města. Hlavní program se v sobotu odehrál u sportovního centra. Součástí bylo vyhlášení úspěšných občanů a osobnosti města.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Město Nový Jičín ocenilo úspěšné školáky

Pozvání na slavnostní setkání do auly radnice dostali žáci novojičínských základních škol, kteří na sebe v uplynulých deseti měsících upozornili něčím výjimečným. Ocenění tu převzali také deváťáci za dlouhodobě výborné studijní výsledky.

Festival Sweetsen fest oslavil 20 let. Ve Frýdku-Místku bavil všechny generace

Sweetsen fest letos oslavil 20 let. Za tu dobu se z něj postupně stal největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival. Letos akce nabídla více než 100 programových bodů.

Novojičínští lyžaři už jsou zase na trávě, sezona zimního sportu pokračuje

Lyžaři z novojičínského klubu opět přezuli na travní lyže a věnují se této letní variantě typicky zimního sportu. Na svahu Svince uspořádali v červnu závody pro nejmladší lyžaře.

Letní olympiáda v Domovince uvedla do pohybu seniory i děti

15. června 2024 16:07 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Letos se konají letní olympijské hry a staly se inspirací i pro jednu z aktivit denního stacionáře Domovinka. Senioři si tu v dresech s pěti kruhy vyzkoušeli různé disciplíny, sparing partnery jim byli druháci ze školy Jubilejní.

BEZ KOMENTÁŘE: Zámek Novou Horku rozzářily květiny

15. června 2024 13:30 | Studénka | Jan Plášil | Expres Studénky

Zažít vůni květů můžete jen v zámku Nová Horka u Studénky. Kompozice zde vytvářel mistr Slávek Rabušic.

Město oslavuje své výročí kontrastními výstavami, jedna putuje, druhá je na radnici

14. června 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Týden oslav výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

Zastupitelé schválili programové dotace na příští rok, spolky, kluby a organizace podpoří 31 miliony

14. června 2024 12:51 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Jedním z nosných témat červnové schůze zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

Nově budované hřiště u sportovního centra bude i prostorem pro dětská představení

14. června 2024 10:50 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Nové dětské hřiště bylo otevřeno u sportovního centra. Herní prvky stojí na místě původního minigolfového hřiště. Z areálu zmizelo i malé brouzdaliště, jehož údržba byla náročná.

Policisté a BESIP apelovali na cyklisty, přilbu by měl mít každý
Vydáno 13. července 2023 8:58, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Policisté a zástupci BESIPU vyrazili k cyklostezce Koleje, apelovali na cyklisty, aby přilba byla automatickou výbavu všech. I těm starším osmnácti let vysvětlovali, jaký význam má v případě různých kolizí a nehod.

Novojičínští policejní preventisté a zástupci BESIPU se připojili ke 13. ročníku celorepublikové kampaně “Na kole jen s přilbou”. Na důležitost nošení této ochranné pomůcky upozorňovali dospělé i děti na cyklostezce Koleje.

cyklisté: 
“Já vždycky, jsem tak naučená, že jezdíváme s přilbou.”
“S přilbou, ale když jedu taky kousek na zahrádku, tak si ji neberu, ale asi bych měla.”
“Vždycky s přilbou, mám dvě přilby a tři kola. My starší profíci, už je mi 77 let, tak to známe.”
“Někdy jedu s přilbou, někdy bez, ale většinou se snažím s přilbou, protože přes ty hlavní cesty je to v dnešní době dost riziko.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Cílem projektu je snížit počet dopravních nehod cyklistů, převátně s těžkým zraněním. Základním pravidlem je mít za jízdy na na hlavě ochrannou přilbu. Tato povinnost je v České republice stanovena zákonem osobám mladším 18 let, ale my doporučujeme, aby tu přilbu měli všichni, bez rozdílu věku, protože opravdu dokáže zachránit život a zdraví.”

V loňském roce na českých silnicích zemřelo 42 cyklistů, z toho 29 z nich nemělo na hlavě přilbu.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Dopravní experti se shodují, že pokud by tyto osoby při dopravní nehodě měly přilbu, tak by pro ně nejspíše nebyl tragická. Když se podíváme na Novojičínsko, tak od začátku roku do konce května evidujeme 13 případů dopravních nehod cyklistů. V loňském roce za toto stejné období evidujeme 27 dopravních nehod cyklistů, doufáme, že tento trend bude pokračovat.”
Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “Je to tak, opravdu ve třech čtvrtinách případů by helma mohla zachránit život nebo minimálně ty následky na zdraví by byly minimální. Opravdu je to potřeba připomínat všem, co jezdí na kole, nejen dětem, ale i dospělým, právě dospělí často nemají pocit, že je potřeba tu přilbu nosit.”

Preventisté také upozorňují, že i když cyklista helmu má, měl by ji mít správně upevněnou, měla by mu dobře sedět a nebýt poškozená, třeba případným předchozím pádem. Ale nejde jen o přilbu, důležité jsou i další prvky související s povinnou výbavou kola.

cyklista:

“Na kole mám helmu, mám žluté odrazky v kolech, ve šlapkách, vepředu mám bílou odrazku, vzadu mám červenou, na sedačce mám světýlko červené, vpředu bílé, mám zvonek a dobře napnutý řetěz.”


Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “Spousta cyklistů ani neví, co je v té povinné výbavě. Koupí si nové kolo, prodejce jim třeba ani nedá tu informaci, co všechno je potřeba, a pak používají kolo bez reflexů, čímž samozřejmě ohrožují zejména sebe.”

Dobře vybaveného cyklistu pracovníci BESIPU a policie pochválili, ty ne úplně dokonalé obdarovali reflexními prvky a odrazkami. Zájemci si mohli vyzkoušet brýle, které dokáží nasimulovat stav při půl promile alkoholu v krvi a tím narušené reakce člověka.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000038178/policiste-a-besip-apelovali-na-cyklisty-prilbu-by-mel-mit-kazdy