Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum vystavuje jedinečnou sbírku Mattioliho herbářů

Nový Jičín |

Muzeum Novojičínska připravilo výstavu tištěných herbářů italského renesančního botanika, které patří k evropským unikátům. Podařilo se ji zrealizovat díky spolupráci se soukromým sběratelem.

Výstava s názvem Příběh Mattioliho herbáře v Muzeum Novojičínska představuje staré tisky a spisy italského lékaře a botanika Pietra Andrea Mattioliho, které patří k perlám renesanční literatury. Všechny je zapůjčil ze své rozsáhlé sbírky soukromý sběratel Petr Bílek z Rakovníku.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “Máme tady, opravdu mohu říci, opravdu v Evropě jedinečnou sbírku Mattioliho herbářů. Pan Bílek tyto knihy sbírá již deset let, a za tu dobu jich má zhruba 150 výtisků. Máme tady část jeho sbírky. Jsou tu první výtisky i ty nejnovější.”

První a nejstarší výtisk Mattioliho herbáře, který lze i v muzeu vidět, pochází z roku 1544. Italský botanik při jeho tvorbě vycházel z díla Dioskúrida, učence a lékaře z prvního století, které postupně obohacoval o další a další rostliny. V roce 1580 vydal svůj nejobsáhlejší herbář s téměř tisícovkou vyobrazení a popisu rostlin. Mattioli žil nějakou dobu v Praze, kde publikoval u Jiřího Melantricha, v roce 1562 vydal český překlad herbáře.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “A máme tady příklad dokonce dvou exponátů, jeden zrestaurovaný a jeden v původním stavu, s chybějícími kusy stran a potrhanými listy.”

Mattioliho dílo vyšlo mnohokrát a je vydáváno i v současnosti. Kromě herbářů mohou návštěvníci na výstavě vidět, jak dochází k restaurování knih nebo je zde i jedna z Mattioliho originálních tiskařských desek.

Samotné Muzeum Novojičínska přispělo do výstavy ze svých botanických sbírek, a to i připomínkou osobností, které se o ně nejvíce zasloužily.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “V současné době máme asi 27 tisíc herbářových položek, jsem takové malé muzeum oproti jiným, které mají milionové počty, ale myslím si, že tam máme zajímavé věci, třeba dva druhy rostlin, které jsou pro Českou republiku dneska už vyhynulé.”

Jedná se o dvě rostliny, které se před těžbou vyskytovaly v prostoru Kotouče Štramberk. Ty jsou tu ale jen na fotografii a raději zůstaly uchovány v ideálních podmínkách v depozitáři.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “Tak tady máme ukázky jedněch z nejstarších sběrů Muzea Novojičínska, jsou to položky, které v současné době mají zhruba dvě stě let.”

Unikátní výstava, Příběh Mattioliho herbáře, bude v novojičínském muzeu k vidění do konce října.

Nahlásit chybu


K tématu

Výstava absolventských prací na baště odráží názory mladých výtvarníků

10. června 2023 15:05 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Výstava ART 2023, která je k vidění na baště, představuje absolventské práce žáků výtvarného oboru základní umělecké školy. Vystavená díla představují široké spektrum technik a odráží i názory mladých autorů.

Staré grafické techniky v galerii na Staré poště

14. července 2023 12:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Galeria Stará pošta připravila na léto výstavu mladé autorky z Frýdku-Místku. Ve své tvorbě se zaměřuje na přírodní a architektonické prvky, ráda se vrací ke starým grafickým technikám.

Vydejte se na Staré poště vzhůru do oblak

11. září 2023 9:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Novém Jičíně je zvykem, že k tématu městských slavností vzniká také speciální výstava pořádaná na Staré poště. Letos je to tedy prezentace zdejších osobností, které se prosadily ve vzduchu.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Prašný ovál u novojičínských Komenského škol je minulostí

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice v Novém Jičíně, které slouží dvěma základním školám. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

Další čestné hroby v Novém Jičíně jsou v péči restaurátorů

Začala druhá etapa sanace čestných hrobů na novojičínském hřbitově. Restaurátorská firma obnoví náhrobky rodin, které v minulosti významně zasáhly do rozvoje města. Mnohé z hrobů jsou zdařilými uměleckými díly.

Senioři na přednášce rozplétali záludnosti sociálních sítí

20. května 2024 8:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.

Kopřivnický Motýlek v nové přístavbě “roztáhne křídla”, získal místnosti pro speciální terapie

20. května 2024 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Budova Základní a mateřské školy Motýlek v Kopřivnici je díky rekonstrukci a přístavbě modernější a prostornější. Pro žáky se speciálními potřebami tu přibyly nové prostory pro výuku a terapie. Investici ve výši 26 milionů korun zaplatil Moravskoslezský kraj.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

19. května 2024 8:03 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

BEZ KOMENTÁŘE: Školní slavnost představila pestrý život nejen na zahradě

18. května 2024 14:31 | Studénka | Jan Plášil | Novojičínský expres

Letošní ročník této jarní akce škola pojmenovala trefně Život v zahradě. Lidé mohli na různých stanovištích poznávat třeba podle listů stromy nebo bylinky. Zahradní slavnost měla i charitativní podtext - konala se na podporu bývalého žáka školy, dnes šestnáctiletého Bena.

Muzeum vystavuje jedinečnou sbírku Mattioliho herbářů
Vydáno 23. července 2023 7:16, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Muzeum Novojičínska připravilo výstavu tištěných herbářů italského renesančního botanika, které patří k evropským unikátům. Podařilo se ji zrealizovat díky spolupráci se soukromým sběratelem.

Výstava s názvem Příběh Mattioliho herbáře v Muzeum Novojičínska představuje staré tisky a spisy italského lékaře a botanika Pietra Andrea Mattioliho, které patří k perlám renesanční literatury. Všechny je zapůjčil ze své rozsáhlé sbírky soukromý sběratel Petr Bílek z Rakovníku.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “Máme tady, opravdu mohu říci, opravdu v Evropě jedinečnou sbírku Mattioliho herbářů. Pan Bílek tyto knihy sbírá již deset let, a za tu dobu jich má zhruba 150 výtisků. Máme tady část jeho sbírky. Jsou tu první výtisky i ty nejnovější.”

První a nejstarší výtisk Mattioliho herbáře, který lze i v muzeu vidět, pochází z roku 1544. Italský botanik při jeho tvorbě vycházel z díla Dioskúrida, učence a lékaře z prvního století, které postupně obohacoval o další a další rostliny. V roce 1580 vydal svůj nejobsáhlejší herbář s téměř tisícovkou vyobrazení a popisu rostlin. Mattioli žil nějakou dobu v Praze, kde publikoval u Jiřího Melantricha, v roce 1562 vydal český překlad herbáře.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “A máme tady příklad dokonce dvou exponátů, jeden zrestaurovaný a jeden v původním stavu, s chybějícími kusy stran a potrhanými listy.”

Mattioliho dílo vyšlo mnohokrát a je vydáváno i v současnosti. Kromě herbářů mohou návštěvníci na výstavě vidět, jak dochází k restaurování knih nebo je zde i jedna z Mattioliho originálních tiskařských desek.

Samotné Muzeum Novojičínska přispělo do výstavy ze svých botanických sbírek, a to i připomínkou osobností, které se o ně nejvíce zasloužily.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “V současné době máme asi 27 tisíc herbářových položek, jsem takové malé muzeum oproti jiným, které mají milionové počty, ale myslím si, že tam máme zajímavé věci, třeba dva druhy rostlin, které jsou pro Českou republiku dneska už vyhynulé.”

Jedná se o dvě rostliny, které se před těžbou vyskytovaly v prostoru Kotouče Štramberk. Ty jsou tu ale jen na fotografii a raději zůstaly uchovány v ideálních podmínkách v depozitáři.

Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska: “Tak tady máme ukázky jedněch z nejstarších sběrů Muzea Novojičínska, jsou to položky, které v současné době mají zhruba dvě stě let.”

Unikátní výstava, Příběh Mattioliho herbáře, bude v novojičínském muzeu k vidění do konce října.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000038265/muzeum-vystavuje-jedinecnou-sbirku-mattioliho-herbaru