Pro modernizaci tepelného hospodářství na území města existuje hned několik důvodů. Jednak ekologické, tedy povinnost plnit přísné emisní limity, dále absence náhradních dílů ke starým kotlům, které tak střídají výkonnější plynová kondenzační zařízení, a pak zejména snížení provozních nákladů.
Pavel Puchner, energetik bytového odboru, MěÚ Nový Jičín: “Zhruba před pěti lety jsme dali dohromady pasport veškerého majetku v oblasti energetiky, k jednotlivým položkám jsme přidělili lhůty, ve kterých bude potřeba tento majetek obměnit tak, aby byla zachována bezpečnost a spolehlivost provozu a kvalita dodávek. Na tomto základě byl vytvořen strategický plán investic do tepelného hospodářství a v podstatě celých pět let se v souladu s tímto plánem daří provádět investice.”
Podle tohoto strategického plánu letos město přistoupilo k modernizaci kotelen na ulici Revoluční, Pod lipami a na Masarykově náměstí. Další investice směřují do výměny kotlů v Hotelu Praha, realizace objektových předávacích stanic v bytových domech Pod Lipami a do první etapy modernizace teplovodu v Loučce.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Celkově do těchto investičních akcí vynakládá město zhruba 22 milionů korun bez DPH. Letošní rok má město ty finanční prostředky alokovány v rozpočtu přímo ze svých vlastních zdrojů, nicméně v minulých letech se na některé vybrané kotelny podařila dotace získat.”
Nový Jičín vlastní 28 kotelen, v tuto chvíli jsou tedy všechny po pěti letech postupných prací modernizovány.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Čili nejprve ty investice šly do obnovy těch stacionárních zdrojů a v dalším období nás podle strategického plánu čeká obnova těch produktovodů. Letos tedy začínáme tím teplovodem v Loučce, ale připravuje se a projektuje se modernizace dalších teplovodů v dalších částech města. Cílem města při modernizaci tepelného hospodářství, kromě aspektů, které již byly řečeny, je i zachování standardu pro občany. Vidíme, že v posledních letech už nedochází k masivnímu odchodu obyvatel, ať už společenství vlastníků nebo družstev, od toho centrálního zásobování tepla.”
Z městských kotelen tak odebírá teplo zhruba 5 400 bytů, školy, sportoviště, kulturní zařízení a další objekty.