Letos posledního října uplyne 40 let od úmrtí Miloslava Baláše, spisovatele, historika, orientalisty a významného vlastivědného pracovníka zaměřeného na Valašsko a Novojičínsko.
Od roku 2017 také čestného občana Nového Jičína. Klub rodáků a přátel města proto vyhlásil říjen jako měsíc Miloslava Baláše.
Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Klub rodáků a přátel města Nového Jičína připravil výstavu realizací jeho knížek a ilustrací Václava Houfa. Miloslav Baláš byl opravdu významnou osobností Nového Jičína, věnoval se zejména jako spisovatel valašským pohádkám, porot jsme si dovolili tu výstavu dovolili pojmout tak pohádkově.”
Také proto výstavu doplňují kresby žáků výtvarného oboru základní umělecké školy, inspirované Balášovými pohádkovými příběhy. Celá výstava se jmenuje Valašsko aneb všechno co jste chtěli vědět o Valašsku, ale báli jste se zeptat a 12. října se koná její komentovaná prohlídka, mimo jiné za zúčastní ilustrátora Václava Houfa.
Ještě předtím, 4. října, se v městské knihovně uskuteční pořad Svět očima Miloslava Baláše v podání Literárního klubu.
Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Celý ten měsíc Miloslava Baláše vyvrcholí odhalením pamětní desky na domě, kde Miloslav Baláš žil a tvořil, na Husově ulici 7. Tato akce se uskuteční v sobotu 21. října od 14 hodin a zveme na tuto akci veřejnost z Nového Jičína i okolí.”
Ve zmíněném domě prožil Miloslav Baláš, rodák z Křivé-Podháj, 38 let. Studoval orientalistiku na filozofické fakultě Univerzity Karlovy a později práva. Ovládal 14 jazyků, včetně arabštiny, perštiny nebo turečtiny.
Milada Pometlová, dcera Miloslava Baláše: “Chtěla bych poděkovat Klubu rodáků, že uspořádal tuto výstavu a připomněl méhootco, což si myslím, že si to opravdu zasloužil. Vzpomínky na mého otce jsou velice široké, strašně jsme ho měli rádi, hodně cestoval, zajímal se o kulturu a výtvarné umění. A především si myslím, že hlavně jeho vnuci na něj mají krásné vzpomínky, že jim četl ty valašské pohádky, a díky tomu, že jim je četl tyto pohádky, které slýchával od své maminky, od obyvatel Křivého u Valašského Meziříčí, také od cikánky, tak díky tomu se rozhodl, že své pohádky zveřejní.”
Dosud tedy vyšly dvě sbírky Balášových pohádek, Kouzelný kvítek a Čarovné housle. Nicméně v rodinném archivu je příběhů daleko více a možná i ony, jak naznačila Milada Pometlová, se dočkají knižní podoby.