Daniel Polák, praktický zubní lékař, stomatochirurg Stomatologické a stomatochirurgické ambulance Nemocnice AGEL Nový Jičín: "Na základě již proběhlých vstupních prohlídek našich nových pacientů je u většiny z nich žádoucí péče, která si vyžaduje více času. Toto nám blokuje značnou část ordinační doby, kterou jsme původně měli vyhrazenou pro registrace a vstupní prohlídky."
Péče o chrup, prevence a léčba zubního kazu, parodontózy a dalších onemocnění zubů a s nimi souvisejících tkání, jsou nezbytné pro udržení celkového zdraví. V případě onemocnění zubů a úst může dojít k rozšíření infekce i do dalších částí organismu. Pravidla pro udržení zdravého chrupu jsou stále stejná.
Daniel Polák, praktický zubní lékař, stomatochirurg Stomatologické a stomatochirurgické ambulance Nemocnice AGEL Nový Jičín: "Ideálně bychom měli čistit zuby dvakrát denně, ráno a večer. Samozřejmostí, na kterou řada lidí zapomíná, je čištění mezizubních prostor. A nesmíme zapomenout ani na jazyk, který taktéž může být zdrojem bakterií."
I při sebelepší domácí péči se doporučuje navštívit zubaře minimálně jednou za rok, u dětí se pak doporučuje kontrola dvakrát ročně.
Daniel Polák, praktický zubní lékař, stomatochirurg Stomatologické a stomatochirurgické ambulance Nemocnice AGEL Nový Jičín: "V neposlední řadě je důležitou součástí vyšetření i preventivní onkologická prohlídka celé dutiny ústní, při níž je lékař často schopen zachytit maligní změny v ranném stádiu, kdy ještě nejsou pacienty vnímány, avšak jsou při časném záchytu mnohem lépe řešitelné."
Pokud si všimnete jakékoliv změny v dutině ústní, jako je citlivost zubů, krvácení dásní, bolest, nějakého výrůstku, či atypického zvětšení nebo změny tvaru měkkých tkání, je důležité co nejdříve navštívit zubního lékaře. Čím dříve se problém začne řešit, tím je vyšší šance na úspěšné a méně náročné léčení a mnohdy i úplné vyléčení.
Daniel Polák, praktický zubní lékař, stomatochirurg Stomatologické a stomatochirurgické ambulance Nemocnice AGEL Nový Jičín: "Parodontóza je pak závažným onemocněním dásní a přilehlé kosti, které je způsobeno zejména dlouhodobým zanedbáváním správné hygieny ze strany pacienta a v pokročilé fázi může vést až ke ztrátě zubů. Prevence tohoto onemocnění spočívá především v důkladné hygieně úst, pravidelných kontrolách u zubního lékaře a částečně i správné životosprávě. Pokud už dojde k rozvoji parodontózy, je nezbytné se podrobit profesionální léčbě u zubního lékaře nebo v případě pokročilejších parodontopatií u parodontologa."
Nemocnice nyní hledá do ambulance ke zkušenému lékaři další posilu.