Výuka v Základní škola Galaxie se jeden den nesla v duchu japonských tradic a seznamování se s tou dalekou zemí. Škola pro uskutečnění projektu využila přítomnosti brněnského Divadla kjógen v Novém Jičíně, které večer před tím odehrálo představení v Beskydském divadle.
Daniel Přáda, ředitel ZŠ GALAXIE, Nový Jičín: “My jsme využili kontaktu našich rodičů a zprostředkovali jsme toto japonské divadlo. Domluvili jsme se na tom, že uděláme takový celodenní projekt s tím, že součástí je i workshop, kdy budou děti skládat origami a samurajskou čepici z papíru, a podobné aktivity, které jsou motivované Japonskem.”
Ondřej Hýbl, předseda Česko-japonské společnosti, člen Divadla kjógen: “Snažím se nějakým způsobem propojit povědomí o Japonsku v České republice. Nejen divadlo, což je legrace, ale v České republice je asi 350 japonských firem, jsou i tady na severní Moravě, a Japonsko je druhý největší investor po Německu celkově v České republice.”
Daniel Přáda, ředitel ZŠ GALAXIE, Nový Jičín: “Japonsko je po ty děti taková mystická země, takže musím říct, že když děcka zjistily, že to bude o Japonsku, tak opravdu byly nadšené, a to i na druhém stupni, že mají možnost se setkat s lidmi, kteří opravdu v tom Japonsku byli.”
Ondřej Hýbl, předseda Česko-japonské společnosti, člen Divadla kjógen: “Já jsem odjel do Japonska v roce 2002 jako student na 18 měsíců a zůstal jsem tam 12 let. Za tu dobu jsem měl možnost poznat, že ta země je ohromně inspirativní.”
V České republice tedy japanista Ondřej Hýbl spolu s dramatikem Hubertem Krejčím a s dalšími lidmi založil Divadlo kjógenu a věnují se uvádění japonských frašek v českém jazyce. Svým způsobem jde o světové unikum.
Ondřej Hýbl, předseda Česko-japonské společnosti, člen Divadla kjógen: “Nám se podařilo navázat spolupráci s rodinou Šigejamy Šimeho z Kjóta a začali jsme to překládat.”