Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stromy v Novém Jičíně jsou po 100 letech reakcí na současnost

Na novojičínském Masarykově náměstí, po zhruba sto letech, opět rostou stromy. Jejich výsadba ovšem není návratem do historie, jako spíše potřebou současné doby.

Dva měsíce trvající práce, spočívající v přípravě čtyř speciálních výsadbových jam, dospěly ke svému závěru - dovnitř byly zasazeny lípy. Stromy se na novojičínské náměstí vrátily zhruba po sto letech, nicméně nejde o vzpomínání na minulost, jako spíše o nezbytnost dnešní doby.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Dílo je hotovo, já se domnívám, že to vypadá krásně, ale že to oceníme daleko více až na jaře, a také možná až po pár letech, až se trošku více rozvinou a ten stín, který budou dávat, tak bude ještě o něco větší.”
obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína:
“Líbí, ony tady byly, takže já jsem ráda, že tady budou zase.”
“Líbí se mi to, ale nevím, co z toho vyroste.”

Projekt výsadby vyšel na 1 million 300 tisíc korun, a to zejména kvůli systému prokořenitelných buněk, který vyplňuje výsadbové jámy.

Jan Servus, arborista: “Je to jeden z nejdokonalejších systémů pro výsadby stromů v městském prostředí. Protože nejdůležitější pro strom je prokořenitelná část.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Poskytnutí toho stínu je asi nejdůležitější, ale má to i další pozitivní efekty, jednak stromy ve velké míře zachytávají prachové částice, zlepšují mikroklima, vláhu v tom středu náměstí.”

Umístění stromů na náměstí požadovali lidé na veřejných fórech, doporučila to také adaptační strategie města na změnu klimatu. 

Nahlásit chybu


K tématu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail