300 zahradních kompostérů o objemu 1 170 litrů pro ukládání biologicky rozložitelného odpadu ze zahrad už je uskladněno v areálu separačního dvora na Palackého ulici. Město je opět poskytne zdarma místním občanům.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město na pořízení těchto 300 kusů kompostérů získalo dotaci ze Státního fondu životního prostředí a ta dotace byla poměrně vysoká, bylo to ve výši 85 procent, což je zhruba 1 milion 400 tisíc korun. Podmínkou té dotace je, že je občanům bude rozdávat zdarma.”
Žádosti o kompostéry začíná radnice přijímat v pondělí 4. března od 8 hodin ráno, na dřívější podání nebude brán zřetel.
Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Občané Nového Jičína si o kompostér mohou požádat na odboru životního prostředí, a to buď osobně 4. března ráno v 8 hodin přijdou s vyplněnou žádostí, a nebo zašlou žádost také od osmi hodin ráno e-mailem na adresu e-podatelny. Bude přijato 150 žádosti elektronicky a 150 žádostí papírovou formou.”
O kompostér, jehož hodnota je přibližné 5 400 korun a je z recyklovaného plastu, mohou žádat občané s trvalým bydlištěm v Novém Jičíně, kteří jsou vlastníci nebo nájemci pozemku na území města nebo místních částí, na kterém budou kompostér užívat. Žadatelé nesmí být dlužníky města a v době podání žádosti musí mít zaplacen jeden poplatek za odpady na rok 2024.
Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Kompostéry budou občanům předány na základě smlouvy o výpůjčce na 5 let, následně se stane kompostér vlastnictvím vypůjčitele. Toto je již několikátá vlna poskytování kompostérů, město už občanům zajistilo více než 1 900 kompostérů na biologický odpad.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Objem biologicky rozložitelného odpadu, který sbíráme, neustále roste. V roce 2022 už to bylo téměř 1 600 tun, oproti roku 2019, kdy to bylo asi 1 100 tun. Sice je to tříditelný odpad, ale zároveň je v podstatě mnohem ekologičtější zpracovat ten biologický odpad přímo na místě. Když se převáží, zase už se spotřebovává nafta nebo benzín, a tím pádem je to neefektivní. Takže proto se snažíme občany motivovat, ať na těch svých zahradách ať si ho zpracují sami.”
Formulář žádosti je dostupný elektronicky na ekowebu města, papírový ve vestibulu radnice.
Spolu s dotací na kompostéry získalo město také dotaci na myčku na vratné kelímky a také na doplnění množství vratných kelímků.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Díky té myčce, která bude umístěna přímo v Návštěvnickém centru, budeme moci umývat kelímky sami při menších akcích, takže můžeme rozšířit jejich použití.”
Po Pivobraní a městské slavnosti bude čištění velkého množství kelímků nadále obstarávat expertní společnost.