Ztvárněný vstup do podzemí je i vstupem do nové výstavy, kterou Muzeum Novojičínska umístilo do obou pater Žerotínského zámku. Pod názvem Poklady země představuje Novojičínsko jako území, kde se od dávných dob těžila a využívala celá řada „zemských pokladů“.
Aleš Knápek, ředitel Muzea Novojičínska, spoluautor výstavy: “Výstava vznikla z myšlenkou ukázat šíři těch pokladů zemských, které nás provázejí v běžném životě, až do vynálezy plastů. Všechny výrobky, které nás obklopovaly, jsou vlastně získány z té země. Ale nechtěli jsme lidi příliš poučovat a unavit, chtěli jsme, a říkáme tomu pracovně zážitková expozice, jim vnuknout jakýsi pocit a probudit v nich zájem o to všechno, co míjíme v přírodě, co v běžném životě potkáváme, ať už jsou to výrobky z kovu, skla, z hlín, z kamene a další.”
Výstava v Nové galerii dává možnost nahlédnout i do historické linky, jak se vyvíjel lidský zájem o využívání nerostného bohatství. O patro níže, v Rytířském sále, jsou v Jeskyni pokladů k vidění i geologické exponáty.
Aleš Knápek, ředitel Muzea Novojičínska, spoluautor výstavy: “Bývalý novojičínský okres je bohatý na všechny zdroje, které lidé využívali. Začalo to kamenem na Kotouči, kde neandrtálci vyráběli první nástroje, potom to pokračovalo v době bronzové a železné, kdy se tady zpracovával dovážený bronz a keltská populace se snažila, pravděpodobně už získávat tady i železo, což potom mělo silný vzestup ve středověku a zejména v novověku. Samozřejmě středověk tady hledal hlavě zlato a stříbro, to se do jisté míry podařilo v té západní části okresu. No a pak už to pokračovalo masivním využíváním toho kamene, výrobou kamenických článků a dalších potřebných věcí a cihlářské hlíny pro výrobu keramiky a cihel.”
Vystavené exponáty pochází z velké části z depozitářů muzea, ale také ze soukromých sbírek. Vidět tu lze i zručnou práci konzervátorů a restaurátorů.
Aleš Knápek, ředitel Muzea Novojičínska, spoluautor výstavy: “Já bych vypíchl gotickou kružbu z kostela v Jerlochovicích, kterou naši pracovníci zachránili vyhozenou v lesíku, podařilo se jim za účasti odborníků doplnit její chybějící části a po několika stech letech vlastně oživit tu historii jerlochovického kostela, kterou jsme neznali.”
Součástí výstavy jsou animace historických procesů těžby a zpracování nerostných surovin a nebo geoobrazy Adama Kašpara. Ten umělecky zachytil současnou krajinu Novojičínska tak, jak ji v některých místech těžba pozměnila.
Návštěvníci tu mohou také shlédnout dokument Zpívající břidlice o dolování břidlice na Odersku. Nejen pro děti jsou atraktivní 3D brýle, díky kterým si Flasharův důl u Oder mohou projít a zahrát si důlní hru.