Delší průvod, který vycházel už z Divadelní ulice, a jeho součástí 11 alegorických vozů. To byla jedna z výrazných novinek letošní městské slavnosti, která se konala 6. a 7. září.
Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Inspiraci jsme vzali v partnerském městě v Epinalu, které jsem navštívil letos v zimě, a bylo to úžasné, tak jsme to chtěli přenést i sem. Samotné nás překvapilo, kolik lidí se té myšlenky chytlo a zapojilo se. Ten průvod byl neuvěřitelný.”
Tvůrci alegorických vozů v sobě originální kreativce nezapřeli. Někteří vycházeli z vlastní činnosti, například parta kolem Střediska volného času Fokus nebo studenti Střední školy zemědělské a technické, jiní se nechali inspirovat právě tématem slavnosti “Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně”.
Eva Hanzelková, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Tak jsme náš alegorický vůz tak to pojali, protože jsou zde země, ve kterých jsme vystupovali, a jejichž kroje máme, takže já osobně mám teď lucemburský kroj. Dále jsou tady kolegové ve valašském kroji, v kravařském, maďarském a slovenském kroji.”
Zuzana Rosová, Rodinné centrum Mozaika: “Mozaika rodinné centrum se inspirovalo automobilovým jezdcem a rodákem z Nového Jičína Alfredem Karlem Neubauerem. Náš průvod rodiny s dětmi jdeme jako stáj Rodinného centra Mozaika, máme tam mechaniky, hostesky a samozřejmě i majitele stáje, kteří jsou v dobovém oblečení.”
Miloslav Leško, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “My jsme se snažili propojit ty slavnosti s oslavou klubu rodáků a ještě s našimi historickými náležitostmi.”
Lenka Chobotová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Naším heslem jsou Světoví rodáci a přátelé města zdraví slavnost Nový Jičín. Vybrali jsme podle možností našich členů a kostýmů, které se jim podařilo sehnat, několik zajímavých osobností týkajících se Nového Jičína a okolí. V čele průvodu pojede mlynář a pekař ze Žiliny A. V. Karlovec, který podporoval v Žilině místní menšinovou českou školu. Dále na vozu pojede malíř Hugo Baar, jeho manželka, pojede s námi také generál Laudon, generál Hlaďo a také hraběnka Marie Walburga spolu se svým otcem Františkem Harrachem a tím odkazujeme na ten původní slavnostní průvod ze slavnosti roku 1913, kterého se také hraběnka Marie Walburga v personifikované podobě zúčastnila.”
Se svou autorskou tvorbou nemohl mezi zhotoviteli alegorických vozů chybět známý kutil okrasných prvků v oblasti Dvořákovy ulice, školník z Komenského 66. Auto jako z roku 1930 vyrobil zcela sám.
Pavol Muszynský: “Hlavně se mi jednalo o to, abych zužitkoval veškerý šrot, veškeré dřevo a zbytky, které se buď ve škole nebo po ulicích nedá použít. Auto jsem vyráběl tři měsíce.“
Všechny alegorické vozy zdárně absolvovaly průvodu a před zraky stovek lidí obkroužily náměstí. Vítězem ale mohl být jen jeden - Soubor lidových písní a tanců Javorník.
A jen pro úplnost - O nejkrásnějším alegorickém vozu slavnosti hlasovala nezávislá porota složená ze zástupců zahraničních partnerských měst Nového Jičína - z Novellary, Görlitz a Kremnice.