Slova pamětníků událostí roku 1989 v Novém Jičíně zněla na Festivalu svobody, který se 16. a 17. listopadu konal v areálu Nového Slunce. Vzpomínali na dny pádu komunistického režimu, co tomu předcházelo a reagovali i na současnou atmosféru ve společnosti. Například Miroslav Urban vyprávěl, jak v akvaristickém kroužku v sobotu 18. listopadu před 35 lety poslouchal s kolegy Svobodnou Evropu a tam slyšeli, co se v Praze 17. listopadu událo. Domluvili se, že v pondělí na podporu studentů vyjdou na náměstí.
Miroslav Urban, aktér Sametové revoluce v Novém Jičíně: “Sešli jsme se, měli jsme v rukách svíčky a obcházeli jsme náměstí. Za námi kroužilo auto veřejné bezpečnosti plné těch policajtů a estébáků a byli také v každém rohu v těch uličkách. A tak jsem to obcházeli a tímto způsobem jsme chtěli demonstrovat a podpořit ty studenty a lidská práva. A stalo se to, že nás viděli lidé, co seděli naproti v restauraci Jelen, a to byli kluci z organizace SPUSA, to byl Spolek přátel USA, a když nás viděli, tak vyšli z té restaurace, přidali se k nám, takže nás hned rázem bylo více.”
Ivan Mynář, spoluzakladatel Občanského fóra v Novém Jičíně: “Je to v podstatě můj výmysl, že to Občanské fórum vzniklo v mém sklepě služebního bytu u gymnázia. Protože v tom sklepě se poprvé sešli budoucí členové Občanského fóra, nebo předsednictva Občanského fóra. A to bylo někdy 21. nebo 22. listopadu, kdy se tam nějakým záhadným způsobem objevil Mirek Urban, a tedy se sešli ti lidi, co chodili na náměstí, a ti lidé, kteří to duchovně prožívali mimo to náměstí.”
Součástí programu novojičínského Festivalu svobody byl také třeba koncert Sextetu plus, vystoupení žáků Základní školy Komenského 66 a Galaxie, beseda s diplomatem Vladimírem Votápkem nebo recitál Miroslava Palečka.
Radek Hanák Ficbauer, spolupořadatel akce, Novojičínská otevřená společnost: “Je to určitě dobré dělat a já jsem strašně rád, že tu přišli lidi, že nám tu přišly zahrát a zazpívat školy. Je důležité si to připomínat, i po těch 35 letech bychom si měli uvědomovat, že demokracie je důležitá. Občas mám pocit, že někteří na to zapomínají. Už jak tady i pánové před chvíli mluvili, dezinformace se nám tady šíří, máme tady nějaké politické strany, které jsou, řekneme, extremistické, takže každá taková akce je, myslím, dobrá.”
Miroslav Urban, aktér Sametové revoluce v Novém Jičíně: “Bohužel, někteří naši lidé podléhají dezinformacím a snadno se nechají zmanipulovat. Zneužívá se ta nabytá svoboda k šíření lží a nenávistí a právě té ruské propagandy. A bohužel i některé politické strany a subjekty to takto dělají, jako pochopitelně komunisté nebo SPD, Trikolora a jim podobní. A proto je potřeba se proti tomu zlu pozvednout. A tyto připomínky tomu pochopitelně napomáhají.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Jsem moc rád, že se něco takového v Novém Jičíně děje, je třeba si to připomínat, protože svoboda a demokracie jsou velice křehké a dá se o ně jednoduše přijít.”