Zakládací listina Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína byla podepsána 25. října 1994. Byli u toho i současná předsedkyně klubu Dagmar Jahnová a její předchůdce Pavel Wessely, a také především jeho iniciátor Ervín Bártek.
Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “My jsme se zcela spontánně s Ervinem Bártkem shodli na tom, že by to měl být klub, kde si jeho členové budou připomínat jednak minulosti, ale také se budu snažit přispívat ke kulturnímu využití našich spoluobčanů, a troufám si říct, že to se do značné míry děje.”
Prvními členy klubu byli například i Jaroslav Bělík, Pavel Bártek, Jaroslav Merenda, Tomáš Bouda, Sylva Dvořáčková, Karel Chobot, Miloš Lossmann, Petr Orsága a další.
Dagmar Jahnová, předsedkyně Klubu rodáků a přátel města NJ: “Nejprve jsme byli v takových omezených podmínkách, neměli jsme žádné vyhraněné prostory, takže jsme byli hosty v divadle, nebo v městském kulturním středisku, také v muzeu a občas se schůzovalo u mě v kanceláři. A zhruba před 15 lety jsme získali od města do užívání právě prostory zdejší bašty. Což byl velký krok dopředu, my jsme začali mít pravidelné pondělky a středy, setkávání se členy a se zájemci o město Nový Jičín, a začali jsme mít pravidelné přednášky a pravidelnou výstavní činnost.”
Důležitým počinem klubu je dosud 13 umístěných pamětních desek významných osobností na novojičínské domy, ve kterých se narodily, nebo zde žily a tvořily. Autorem většiny z nich je další z členů klubu Jan Zemánek. Ale nebyly to jen pamětní desky.
Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Například se nám podařilo znovu instalovat busta Augusta Hückela, toho nejvýznamnějšího z rodu zakladatelů a úspěšných podnikatelů v kloboučnictví. Takže to považují také za dobrou věc, protože bylo to ostudné, když v padesátých letech tato busta zmizela a díky spolupráci s našimi krajany se podařilo sjednat náhradu a to byl, myslím, také významný krok v našem městě, které si říká město klobouků.”
Hrdý je Pavel Wessely například i na vznik studánkové trasy vedoucí po zdrojích pramenité vody v lokalitě Puntíku. Podstatnou částí aktivit jsou rovněž zájezdy po stopách rodáků, ať už na území republiky nebo jinde v Evropě.
Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města: “Nástěnka za mnou nejlépe dokumentuje, co jsme dělali, pokud jde o cestování. Cestujeme vždy cíleně za nějakým našim rodákem. Sami jsme byli překvapeni, že jich bylo hodně, kteří se prosadili ve světě a kteří ani u nás nebyli tak registrováni. Třeba ve Vídni jsem našli šest názvů ulic po novojičínských rodácích, tolik jich nemáme v Novém Jičíně.”
Současná předsedkyně klubu je pyšná na to, že “rodáci” jsou fungujícím živoucím celkem, který má mnoho aktivních členů, a to i pokračovatelů z mladé generace, například Lenku Chobotovou, Marina Vitko nebo Václava Nezvala.
Dagmar Jahnová, předsedkyně Klubu rodáků a přátel města NJ: “Já bych byla moc ráda, kdybychom pokračovali v tom nastoupením trendu nejen se vracet do historie, ale dívat se i na současnost očima současných obyvatel města a zapojit do té naši činnosti zejména mladou generaci. Mám takovou vizi a představu, že bych ráda zapojila do té činnosti zejména žáky základních a středních škol, ať už formou nějakých besed, které už teda pořádáme, ale rozšířením té činnosti, a zejména takovým odhalováním té historie i současnosti Nového Jičína těm mladým lidem.”