V kloboukové expozici Návštěvnického centra, v zadní části hlavní výstavní místnosti, se nachází speciální prosklená vitrína, která už několik let, vždy v lednu, mění svůj obsah.
Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Návštěvnické centrum se každý rok snaží nějak inovovat tuto expozici. V prosinci nám tu přibyla virtuální realita a vždy s novým rokem se snažíme vyměnit vzácné klobouky, které ukládáme do prachotěsné vitríny, které nám půjčuje Muzeum Novojičínska.”
Jedná se vždy o pokrývku hlavy, která je něčím výjimečná, významná historicky nebo vypráví svůj příběh.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Pro letošní rok jsme vybrali klobouk arcivévody Františka Ferdinanda dʼEste, který byl v roce 1914 zavražděn společně se svou tehdy těhotnou manželkou Žofií Chotkovou. Tento klobouk pochází původně ze sbírky Otakara Hraběte, vydavatele Kloboučnických listů, který jej získal na počátku 20. století. V průběhu 50. let se dostal do sbírek Muzea Novojičínska, výměnou za některé exponáty s Náprstkovým muzeem v Praze.”
A když je řeč o manželském páru, klobouk arcivévody doplní ve vitríně i něco ze šatníku jeho ženy - tento skotský klobouček.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Je původem ze svozu, který jsem získali v 60. letech ze státního zámku Jemniště, pochází z Chotkovy rodiny.”
Související zajímavostí je určitě propojení osudu následníka trůnu Františka Ferdinanda dʼEste a jeho manželky s Novým Jičínem, ke kterému došlo po jejich násilné smrti.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Když byli arcivévoda společně s arcivévodkyní zavražděni v Sarajevě v roce 1914, kdy následně vypukla 1. světová válka, tak záležitostí převoz jejich těl se zaobíral tehdy kontraadmirál Eugen von Chmelarž, rodák z Nového Jičína.”
Unikátní dvojici klobouků je možné si prohlédnout v rámci standardní návštěvy expozic v Laudonově domě.
V předcházejících letech tu už byl například k vidění klobouk, který byl používaný v televizním pořadu Šest ran do klobouku, historická přilba strážníka nebo loni letní klobouk manželky Jana Wericha.