Jak rozpoznat podezřelé sms zprávy, jak si chránit osobní údaje a jak správně reagovat v případě, že se stanete terčem podvodu. To bylo témata přednášky policejních preventistů, pro novojičínský spolek Být spolu aktivní.
Věra Starůstková, spolek Být spolu aktivní: “Vlastně jsme všichni 65+ a naše aktivní žití bylo v době, kdy ta technika nebyla tak daleko jako dneska. Dneska se setkáváme v médiích a všude okolo sebe s tím, že lidi podvody přicházejí o obrovské peníze a my se o tom chceme dozvědět více.”
Hned v úvodu přednášky zaznělo, že policisté on line podoby řeší téměř denně.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Může se stát, že oběti zavolá číslo, které vypadá, že je z banky, na display se může zobrazit i název banky, a falešný bankéř se snaží oběť zahnat do kouta. Říká ji, že její účet byl napadený a podobně. V rámci vyvolání strachu se může stát, že oběť zazmatkuje a pošle peníze na účet, který podvodník stanoví.”
Jak se ukázalo, i sami posluchači mohli během debaty přidat své konkrétní příběhy.
Vítězslava Lebeděvová, předsedkyně spolku Být spolu aktivní: “Mám kamarádku, která dostala sms, kde bylo napsáno: Mamai, ztratila jsem telefon, prosím tě, pošli mi 1 300 euro na účet, a ta její dcera pracuje na letišti. A ona šla do banky, že jí ty peníze pošle. Až paní v bance ji zarazila a řekla ji, to si ověřte, to je podvod. A byl to podvod.”
Policejní preventistka dále varovala před klasickými podvody při nakupování nebo prodeji na internetu nebo telefonní nabídka investic.